Test ASUS ZenFone 2 - Android bez zająknięcia

Smartfony stają się coraz lepsze. Najostrzejsza walka nie toczy się jednak w nasyconym segmencie flagowców, a smartfonów pretendujących do miana premium, choć sprzedawanych za znacznie mniejsze pieniądze. Doskonałym przykładem takich urządzeń jest ASUS ZenFone 2 (ZE551ML), którego można nabyć za mniej niż 1500 zł.

ASUS ZenFone 2 (ZE551ML) teoretycznie nie można zestawiać obok iPhone’a 6s, Samsunga Galaxy S6 czy Sony Xperii Z5. Teoretycznie, bo zastosowane w ASUS-ie podzespoły sprawiają, że na tle bardziej medialnej konkurencji nie powinien mieć on żadnych kompleksów. A przy tym kosztuje dwa razy mniej niż wspomniane słuchawki. To zdecydowanie jeden z najciekawszych smartfonów 2015 r.

Wygląd i jakość wykonania

ASUS ZenFone 2 to tak naprawdę ulepszenie smartfona pierwszej generacji, który został ciepło przyjęty na polskim rynku. Poprawiono niemal wszystko, co dobrze świadczy o producencie, który nie zatrzymuje się w miejscu, a ewoluuje wraz z potrzebami użytkowników. ZenFone 2 pod względem specyfikacji przeskoczył poprzednika co najmniej o klasę, bo zamontowano tu naprawdę potężne podzespoły. Ale zacznijmy od początku, czyli wyglądu i jakości wykonania ZenFone’a 2.

Reklama

ASUS ZenFone 2 to smartfon operujący dobrze znanymi motywami. Ma swój własny styl i jest solidnie wykonany. Obudowa wykonana została z plastiku imitującego aluminium, a tylna klapka jest zdejmowana. Pod nią znajdziemy miejsce na dwie karty SIM oraz kartę microSD, ale uwaga - nie ma możliwości samodzielnego demontażu baterii.

ZenFone 2 to smartfon elegancki, a dzięki obłemu kształtowi, dobrze leżący w dłoni. Spasowanie materiałów jest na przyzwoitym poziomie. Ale 170 gramów (tyle smartfon waży) to dosyć sporo jak na sprzęt wykonany w całości z tworzywa sztucznego. Osoby, oczekujące pierwiastka premium w kwestii wykonania słuchawki, mogą być nieco zawiedzione.

Tył smartfonu jest zarezerwowany dla sporego, choć łatwego do przytłumienia głośnika, diody doświetlającej, aparatu głównego i przycisków fizycznych (zwiększających i zmniejszających głośność) umieszczonych pod nim. Ich lokalizacja jest przemyślana, bo gdy trzymamy ZenFone'a 2 w dłoni, nasz palec automatycznie wędruje w miejsce, w którym się one znajdują. To bardzo wygodny i intuicyjny sposób nawigacji. Szkoda tylko, że producent nie zmieścił tam także przycisku blokady urządzenia, bo po ten wciąż musimy się nagimnastykować na górną krawędź telefonu.

ASUS ZenFone 2 pod względem stylistyki i jakości wykonania nawiązuje do poprzedniej generacji. Osoby, którym podobał się pierwszy ZenFone powinny być zadowolone. Warto zaznaczyć, że nowy telefon ASUSa jest dostępny w kilku wersjach kolorystycznych, m.in. czerwonej, czarnej czy białej. To dodatkowo podkreśla, że jest kierowany głównie do młodszej klienteli.

Ekran

Ekran o przekątnej 5,5 cala to niemal standard wśród dzisiejszych smartfonowych nowości. ASUS ZenFone 2 ma 5,5-calowy panel IPS pracujący w rozdzielczości Full HD. Gwarantuje on dobrą szczegółowość, naturalne odwzorowanie barw i dość szerokie kąty widzenia. Minusem może być niezbyt intensywne podświetlenie LED-owe, które może utrudniać korzystanie ze smartfona pod gołym niebem. Na pochwałę zasługuje natomiast możliwość manualnej regulacji nasycenia barw. Zarówno miłośnicy ostrzejszych kolorów, jak i ciepłych tonacji, będą czuli się usatysfakcjonowani.

Aparat

ASUS ZenFone 2 został wyposażony w dwa niezłe aparaty. Tylny ma rozdzielczość 13 Mpix i jest wspomagany przez podwójną diodę doświetlającą, natomiast przedni - do wideokonferencji i selfie - ma 5 Mpix. Oba aparaty mogą nagrywać materiały wideo w jakości Full HD, choć kamera główna robi to znacznie lepiej (z wiadomych względów).

Producent nie podał do informacji, jakiego sensora użyto w smartfonie, ale najprawdopodobniej jest to rozpowszechniony w tego typu urządzeniach Sony Exmor IMX135 lub IMX214. Aparat główny robi niezłe zdjęcia z bliskiej odległości. Autofocus działa precyzyjnie, nawet gdy fotografowany obiekt jest oddalony o kilka centymetrów od oka kamery. Szczegółowość zdjęć jest przyzwoita, podobnie jak ich zakres tonalny i kolorystyka. Na wielką pochwałę zasługuje perfekcyjnie wyważony tryb HDR

Niestety, na zdjęciach wykonanych przy użyciu ASUSa ZenFone’a 2 stosunkowo często pojawiają się artefakty cyfrowe, nawet gdy aparatu używamy w środku dnia. Nie jest to jednak klasyczny szum, a konsekwencja zastosowania mocnego algorytmu wyostrzającego i niedoskonałej kompresji. Trzeba jednak zaznaczyć, że całe oprogramowanie związane z funkcjami fotograficznymi działa bardzo szybko i jest wypełnione po brzegi przydatnymi funkcjami.

Zdjęcia wykonywane przez aparat główny mogą mieć maksymalną rozdzielczość 4096 na 3072 pikseli, czyli ok. 12,58 Mpix. Zdjęcia zrobione przez aparat przedni mają rozdzielczość 2560 na 1920 pikseli, czyli ok. 4,92 Mpix. Jakość selfie jest bardzo dobra, pod warunkiem, że fotografowane twarze czy też inny obiekt nie znajduje się dalej niż metr od sensora. W przypadku większych odległości, dają o sobie znać niedoskonałości obiektywu.

Podzespoły, bateria i system operacyjny

ASUS ZenFone 2 to smartfon wyposażony w potężne podzespoły. Patrząc na specyfikację techniczną można zaryzykować stwierdzenie, że jest wydajniejszy od większości netbooków, jakie kiedykolwiek były dostępne na polskim rynku. Serce smartfona stanowi procesor Intel Atom Z3580 o taktowaniu 2,3 GHz wspierany przez aż 4 GB pamięci RAM. To więcej niż konkurencja daje w dwa razy droższych urządzeniach. W zestawie znajdziemy także 32 GB wbudowanej pamięci, które jednak za szybko zapełnimy danymi i trzeba będzie zainwestować w kartę microSD.

Wydajność ZenFone’a 2 to prawdziwy majstersztyk. Każdy, kto chce mieć szybki jak błyskawica smartfon z Androidem, powinien sięgnąć po sprzęt ASUSa. Tytaniczną pracę wykonują 4 GB pamięci operacyjnej - wreszcie użytkownik nie ma wrażenia, że brakuje jej w najbardziej newralgicznych momentach. Element ten naprawdę usprawnia funkcjonowanie smartfona i powinien stać się standardem wyposażenia wszystkich nowoczesnych słuchawek z Androidem na pokładzie.

ZenFone 2 ma preinstalowanego Androida 5.0 Lollipop z autorską nakładką systemową ZenUI. To połączenie spisuje się rewelacyjnie. Interfejs nie dość, że można dostosować do własnych preferencji, to na dodatek jest niezwykle płynny i błyskawicznie reaguje na nasze polecenia. Smartfon nie dławi się nawet podczas przeglądania ciężkich stron internetowych i przełączania się między aktywnymi kartami. Wielozadaniowość to drugie imię ZenFone’a 2. Bez problemu można mieć jednocześnie włączony dokument tekstowy, kilka kart w przeglądarce i grę pokroju Mortal Kombat X. Bez obawy o zawieszenie systemu. Android został tu naprawdę dobrze zoptymalizowany.

Smartfon ASUSa został zaopatrzony w akumulator o pojemności 3000 mAh, który wystarcza na jeden pełny dzień pracy. Intensywne korzystanie z telefonu (szczególnie granie) skraca wyśrubowany wynik. Warto przypomnieć, że użyta tu bateria jest niewymienialna. Gdy akumulator z biegiem czasu zmniejszy pojemność, nie wymienimy go tak łatwo.

Podsumowanie

ASUS ZenFone 2 to prawdziwa torpeda. W przedziale cenowym poniżej 1500 zł, to jedna z najciekawszych propozycji na rynku. Telefon ma specyfikację techniczną z zupełnie "innej planety", niezły ekran i przyzwoity aparat główny. Powinni sięgnąć po niego przede wszystkim użytkownicy, którzy mają dość mainstreamowej konkurencji, a od świata smartfonów oczekują powiewu świeżości. ASUS stanął na wysokości zadania.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy