​Test oczyszczacza powietrza Stadler Form Roger 2

Stadler Form Roger 2 /materiały prasowe
Reklama

Przyglądamy się oczyszczaczowi powietrza Roger 2 firmy Stadler Form. Tego typu urządzenia stały się integralną częścią domowej codzienności, szczególnie jesienią i zimą. Jak sprawdził się testowany model?

Wraz z nadejściem jesieni i spadkiem temperatur rozpoczyna się sezon grzewczy. Jego następstwem są, niestety, dobrze znany w Polsce problemjakości powietrza. Oczyszczacze powietrza stały się koniecznością w polskich domach. Jak w boju o lepsze powietrze w pomieszczeniu sprawdza się nowy oczyszczacz firmy Stadler Form - model Roger 2?

Wygląd i wykonanie

Po wyciągnięciu sprzętu z pudła, w pokoju ujrzymy mający wymiary 420 na 515 na 200 mm oczyszczacz o wadze około 6,8 kg. Jak na standard tego typu urządzeń, Roger 2 prezentuje się bardzo dobrze, przypominając designem kultową konsole Xbox 360. Przednia cześć ma materiałowe pokrycie, przyjemnie w dotyku. Na dole umieszczono diodę informującą o stanie powietrza w pomieszczeniu. Kolor niebieski oznacza dobrą jakość, pomarańczowy - umiarkowaną, czerwony natomiast złą. Z tyłu znajdziemy system filtrów - o nim szerzej później. Oczyszczacz nie ma uchwytu, zatem do jego przeniesie konieczne będzie użycie obu rąk.

Reklama

Na górze znajdziemy LED-wy panel z przyciskami, które zaczynają się  podświetlać po zbliżeniu dłoni do powierzchni. anel działa w dość specyficzny sposób, trzeba przyzwyczaić się do podświetlanych przycisków reagujących na dotyk. Wśród przycisków mamy opcje umożliwiające zwiększenie lub zmniejszenie poziomu prędkości działania wentylatora, timer, tryb automatyczny, tryb nocny, informacje o stanie filtra (przydatna wizualizacja w postaci 4 kropek) i przycisk Wi-Fi. Osobno w rogu umieszczono przycisk on/off. P. Jednak nie musimy korzystać z takiego sterowania - wystarczy połączyć urządzenie z aplikacją Smart Life.  Apka umożliwia jeszcze m.in. dokładne monitorowanie poziomu jakości powietrza w pomieszczeniu.

Technikalia

Oczyszczacz Roger 2 został stworzony z myślą o powierzchni do 66 m2 i wymienia powietrze 3 razy na godzinę. CADR (objętość oczyszczonego powietrza, jaką może zapewnić oczyszczacz powietrza)  wynosi 465m3/h, Urządzenie zostało wyposażone w wspomniany zmywalny, tekstylny filtr wstępny. Funkcja zapewniająca higienę Sanitized chroni filtr wstępny przed rozwojem mikroorganizmów. Tekstylny filtr wstępny może być prany w temperaturze 30°C w delikatnym cyklu prania na zimno - twierdzi producent.


W środku znajdziemy połączenie filtra HEPA i filtra z węglem aktywnym. Ten pierwszy usuwa z powietrza zanieczyszczenia takie jak drobny pył, alergeny, pyłki, wirusy i bakterie, podczas gdy filtr z węglem aktywnym adsorbuje gazy obecne w powietrzu. Pojemność filtra jest ograniczona, co oznacza, że musi on być wymieniany co 8-12 miesięcy - twierdzi producent, w zależności od narażenia na działanie zanieczyszczeń i gazów. Rok to standard wśród tego typu urządzeń. Roger 2 filtruje 100 proc. cząstek o wielkości 0,255 mikrometra (test przeprowadzono w oparciu o normę DIN 71460-1:2006) i 99,9% wszystkich wirusów grypy typu A i aerozoli z powietrza w ciągu 60 minut (testowane w komorze testowej o pojemności 28 m3).

Tak wygląda teoria - co sądzimy o sprzęcie?

W praktyce

Testowany oczyszczacz był sprawdzany w salonie i sypialni. Urządzenie było uruchomione przez cały okres testów. Nie mieliśmy bezpośrednich problemów z działaniem urządzenia. Oczyszczacz szybko (maksimum do kilkunastu minut) radził sobie ze sprowadzeniem jakości powietrza do odpowiedniego poziomu, jeśli było to konieczne. Przez większość czasu w pełni wystarczające było korzystanie z poziomu pierwszego prędkości pracy - jednego z pięciu możliwych. W tym trybie oczyszczacz pracował naprawdę cicho - trudno było mieć jakiekolwiek zastrzeżenia (dotyczy to również trybu nocnego). Również poziom drugi oferuje bardzo przyjemną kulturę pracy. Pozostałe trzy poziomy stają się konsekwentnie coraz głośniejsze, ale nie jest to zaskoczeniem. Poziom piąty poradzi sobie z oczyszczeniem pomieszczenia nawet w kilka minut, nawet jeśli poziom jakości powietrza był zły. Jak na testowane przez nas przez ostatnie miesiące urządzenia (m.in. marki Dyson i Sharp) - Roger 2 reprezentuje wysoką półkę.

Podsumowanie testu

Cena: 1999 zł

Oglądaj najnowsze promocje i planuj zakupy z ding.pl 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: oczyszczacz powietrza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy