U dwóch kobiet wystąpiła "smartfonowa" ślepota

U dwóch kobiet w Wielkiej Brytanii wystąpiły nietypowe problemy ze wzrokiem. Pojawiły się one o określonych porach dnia - późno w nocy lub wcześnie rano. Okazało się, że wszystkiemu winny jest smartfon.

Przypadki, które opisano w szczegółowym raporcie, opisują krótkoterminowe problemy z widzeniem, które mogą wystąpić podczas wpatrywania się w jasny ekran smartfona w ciemnym pomieszczeniu.
W pierwszym przypadku, 22-letnia kobieta opisała u okulisty, że miała problemy z widzeniem na prawe oko w nocy, gdy była w łóżku. Zdarzało jej się to kilka razy w tygodniu przez cały rok. Za każdym razem widziała tylko kontury obiektów prawym okiem, mimo iż lewe funkcjonowało prawidłowo. Badanie wzroku nie wykazało żadnych anomalii, niczego, co mogłoby spowodować krótkotrwałą utratę wzroku.

Reklama


W drugim przypadku, 40-letnia kobieta wyznała lekarzom, że nie widziała na jedno oko, gdy obudziła się wcześnie rano, przed wschodem słońca. Problemy trwały ok. 15 minut regularnie przez 6 miesięcy.



Po dogłębnych analizach, lekarze odnotowali, że w obu przypadkach problemy pojawiały się tylko wtedy, gdy kobiety korzystały ze smartfonów leżąc w łóżku. Uczeni wysnuli hipotezę, że odpowiada za to nieprawidłowe korzystanie ze smartfonów. Kobiety nieświadomie wpatrywały się w ekrany telefonów jednym okiem, podczas gdy drugie było zasłonięte poduszką. Jedno oko adaptowało się do mroku, a drugie do jasnego światła. Po wyłączeniu smartfona, drugie oko było traktowane jak "ślepe", dopóki się nie przyzwyczaiło do ciemności.


Pacjentki zostały poproszone o przeglądanie zawartości swoich smartfonów przy użyciu oboju oczu. Po zastosowaniu się do tych wskazówek, problemy ze wzrokiem całkowicie zniknęły.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wzrok
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy