Reklama

Z internetem na wakacje

Wszyscy wyjeżdżający na wakacje i chcący korzystać z internetu powinni sięgnąć po miesięcznik "PC Format" ( nr 7/2010), w którym przedstawiono najkorzystniejsze oferty internetu mobilnego.

Internet może być naszym niezastąpionym towarzyszem podczas wakacji. Przede wszystkim przydaje się do zdobywania informacji praktycznych. W każdej chwili możemy np. dzięki niemu sprawdzić prognozę pogody - i to znacznie dokładniejszą niż ta z telewizji. Ponadto mamy dzięki sieci stały dostęp do wszelkich rozkładów jazdy pociągów, samolotów i autobusów czy katalogów hoteli i kwater agroturystycznych. Pozwoli nam to szybko weryfikować nasze wakacyjne plany.

Globalna sieć informacji to także dostęp do bardzo dobrych map. Jeśli nie wiesz, dokąd jechać, a mapa samochodowa jest za mało dokładna, wystarczy, że zalogujesz się do sieci z laptopa lub smartfona i możesz korzystać z zasobów kartograficznych, na których zaznaczona jest nawet najmniejsza droga gruntowa. Poradnik "PC Formatu" pomoże ci także wybrać nie tylko najbardziej korzystną ofertę dostępową spośród idealnych na wakacje, niezobowiązujących ofert na kartę pre paid, ale także sprzęt, jaki jest niezbędny do efektywnego korzystania z mobilnego internetu.

Reklama

Jak wybrać dobrego operatora?

Przy wyborze operatora najbardziej pomocnym narzędziem jest mapa zasięgu. Jeżeli przyjrzymy się ofercie wszystkich operatorów, zobaczymy, że pokrycie sygnałem 3G, który gwarantuje szybki dostęp do sieci, przypomina umaszczenie dalmatyńczyka. Na terenie całej Polski występują kropki, umieszczone w miejscach największej koncentracji ludności. Najwięcej w okolicach Warszawy oraz na obszarach aglomeracji śląskiej i trójmiejskiej.

Spośród czterech operatorów najlepiej rozbudowaną sieć 3G ma Plus, na drugim miejscu jest Era. Pozostałych dwóch nieco odstaje od liderów, jednak są miejsca, gdzie lepsze pokrycie 3G niż Era ma np. Play. Niekiedy dostępność sygnału 3G przypomina grę w ruletkę - szczególnie w przypadku mniejszych miast lub podmiejskich miejscowości letniskowych . Czasami wręcz nie mamy wyboru, bo na danym terenie tylko jeden operator postawił nadajnik.

Pułapki map zasięgu

Przeglądając mapy, musisz jednak zwrócić uwagę na pewne pułapki. Aby poprawić efekt wizualny rozległości pokrycia terenu sygnałem 3G, operatorzy niemal tym samym kolorem wyróżniają zasięg 3G wewnątrz i na zewnątrz budynków. W przypadku telefonów ma to mniejsze znaczenie, ale w przypadku internetu, zasadnicze. Jeśli w miejscu, w którym korzystasz z sieci, jest słaby zasięg, będziesz zmuszony użyć anteny zewnętrznej albo wyjść na zewnątrz.

Spis treści PC Format 7/2010

Jeszcze inny trik zastosowała Era, która bardzo podobnym kolorem pokazuje zasięg aktualny oraz planowany. Operator jednocześnie nie wyróżnia miejsc, w których zasięg 3G jest tylko na zewnątrz budynków.

Jeśli rozważasz zakup internetu mobilnego w postaci umowy na czas określony i masz do wyboru kilku operatorów, którzy dostarczają sygnał 3G na interesującym cię obszarze, zanim podpiszesz kontrakt, przetestuj usługę, korzystając z karty pre-paid. Dla każdego z operatorów trzeba przeprowadzić test prędkości, najlepiej za pomocą strony speedtest.net. Warto zwrócić uwagę na ping, bo jeśli będzie on zbyt wysoki, strony WWW będą się wolno wyświetlały.

Umowa vs karta

Po wyborze operatora czas dobrać odpowiednią taryfę. Podobnie jak w przypadku komórek, w ofercie są zarówno umowy terminowe, jak i oferty pre-paid na kartę. Te pierwsze są energicznie promowane przez operatorów, którzy kuszą nas ofertami z modemem za 1 zł, hojnymi pakietami transferu itp. Niestety tego rodzaju oferta jest związana z koniecznością podpisania umowy przynajmniej na 18-24 miesiące. Generalnie nie jest to korzystne, choćby dlatego, że rozwój w tym segmencie rynku jest bardzo szybki i niebawem będą znacznie atrakcyjniejsze oferty, z których ze względu na umowę nie będziemy mogli skorzystać.

Oczywiście umowa nie ma sensu, jeśli planujemy używać internetu mobilnego tylko podczas wakacji czy pobytu na działce. Można ją polecić tylko i wyłącznie w przypadku, gdy ktoś ma zamiar korzystać z internetu przede wszystkim w mieście i do pracy. Wówczas dofinansowanie modemu pozwala kupić za niewielkie pieniądze (ok. 150 zł) urządzenie najwyższej klasy, z transferem do 21 Mb/s. Jest to jednak dość kosztowne rozwiązanie, bo trzeba się liczyć z koniecznością wydawania 100-150 zł miesięcznie, bo tylko w takich planach dofinansowywane są drogie modemy.

Dla większości z nas internet mobilny będzie tylko dodatkiem do dostępu przewodowego/Wi-Fi. Dlatego odradzamy wiązanie się umową z operatorem.

Najkorzystniejsza oferta internetu na kartę

Decydując się na internet na kartę, możesz wybierać spośród kilku operatorów. Najciekawszą ofertę mają operatorzy z najmniej rozbudowaną siecią: Play i Orange. Orange Free ma najniższą stawkę: 1 gr/100 KB, z kolei Play Online ma wysoką stawkę 3 gr za 100 KB, ale za to oferuje wysokie bonusy w postaci pakietów transferu.

Tani Play i Orange

W Playu otrzymujesz na start 1 GB transferu, a za doładowanie 30 zł - 2 GB. Niestety bonusy są ograniczone czasowo. 1 GB transferu na starterze trzeba zużyć przez 3 tygodnie. Doładowania są ważne miesiąc. Także Orange oferuje atrakcyjne bonusy. Za doładowanie 50 zł otrzymujesz prawie 3 GB transferu ważne aż 90 dni. Zaletą oferty Orange jest znacznie większa prędkość przesyłania danych. W zasięgu HSDPA masz prędkość do 7,2 Mb/s, a w Play nie możesz ściągać szybciej niż 1 Mb/s. Internet działa tylko, gdy jesteś w zasięgu sieci własnej operatora. Na plus Orange Free trzeba zaliczyć fakt, że z karty można wykonywać połączenia głosowe, więc usługa nadaje się dla użytkowników smartfonów, którzy intensywnie korzystają z internetu.

Spis treści PC Format 7/2010

Droższa Era i Plus

Pozostałe oferty są mniej atrakcyjne cenowo, ale za to bazują na lepiej rozbudowanych sieciach i co ważne, działają z dużą prędkością, nawet do 7,2 Mb/s. iPlus ma stawkę za 100 KB tak wysoką, jak Play, jednak nie oferuje tak atrakcyjnych bonusów za doładowania. Poza tym bonusy są mocno ograniczone czasowo, w przypadku najniższych doładowań wygasają po kilku dniach. Jednak są miejsca w Polsce, gdzie tylko Plus dociera z internetem.

Podobnie wygląda sytuacja w Erze. Usługa Blueconnect, która wśród użytkowników cieszy się opinią bardzo solidnej, jest najdroższa spośród wszystkich ofert na kartę. Stawka za 100 KB jest taka jak w iPlus i Play Online, ale brakuje atrakcyjnych bonusów za doładowania, w związku z tym za 50 zł masz zaledwie 166 MB transferu, czyli tyle, ile wynika z przemnożenia stawki za 100 KB przez doładowaną kwotę. Jedynym ciekawym elementem BlueConnecta na kartę jest możliwość be z płatnego korzystania z hot-spotów Ery w czasie ważności konta dostępu mobilnego.

Heyah i smartfon

Z infrastruktury Ery możesz także korzystać pod marką Heyah Internet. Oferta jest podobna do Blueconnect na kartę, ale stawka za 100 KB jest o połowę niższa i wynosi 2 gr. Nie można korzystać z hot-spotów Ery, ale są dostępne połączenia głosowe.

W "PC Format" 7/2010 można także przeczytać o tym, czy do internetu w drodze lepsza jest komórka czy modem USB oraz przekonać się, który modem USB jest najlepszy.

Źródło informacji

PC Format
Dowiedz się więcej na temat: internet mobilny | Era | plus | zasięg | internet | Orange | PC Format | wakacje

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy