Zestawy głośnomówiące i słuchawkowe nie pomagają kierowcom

Kierowcy, którzy używają zestawu głośnomówiącego lub słuchawkowego do rozmawiania przez telefon podczas jazdy, są równie zdekoncentrowani, co kierowcy rozmawiający przez telefon trzymany w ręku - wynika z badania opisanego przez portal BBC News.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Sussex odkrył, że w trakcie rozmowy kierowca wyobraża sobie rzeczy, o których jest mowa, to zaś angażuje część mózgu wykorzystywaną do obserwowania drogi.

Przeprowadzone badanie obnaża nieprawdziwość "powszechnie obowiązującej opinii, że korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy jest bezpieczne, jeśli kierowca ma wolne ręce" - podkreśla jeden z autorów badania Graham Hole. Jego zdaniem konieczne są zmiany w prawie, by "absolutnie jasno powiedzieć, że używanie telefonu komórkowego podczas jazdy jest niebezpieczne".

Reklama

W badaniu udział wzięło 20 ochotników i 40 ochotniczek, którzy uczestniczyli w symulacjach wideo, siedząc za kierownicą. Jednej grupie pozwolono na "jazdę" bez zakłóceń, druga podczas testu musiała wysłuchiwać męskiego głosu dochodzącego z głośnika ustawionego niecały metr dalej.

Okazało się, że osoby z drugiej grupy z blisko sekundowym opóźnieniem reagowały na nagłe zmiany na drodze, np. pieszego wchodzącego na jezdnię, samochód jadący z naprzeciwka po złej stronie drogi czy niewidoczne wcześniej auto zaparkowane tuż przy skrzyżowaniu.

Nawet proste pytanie "Gdzie zostawiłeś niebieską teczkę?" podczas rozmowy telefonicznej może sprawić, że kierowca zacznie koncentrować się na obszarze drogi czterokrotnie mniejszym niż normalnie. Dzieje się tak dlatego, że mózg kierowcy, zamiast monitorować sytuację przed nim, zajęty jest przypominaniem sobie pokoju, w którym została teczka.

Inne badania sugerują, że nawet rozmowa prowadzona z pasażerem w aucie rozprasza kierowcę w mniejszym stopniu niż rozmowa przez telefon, bo zarówno pasażer, jak i kierujący autem milkną, gdy sytuacja na drodze wymaga od tego drugiego większej koncentracji.

Zgodnie z polskimi przepisami ruchu drogowego rozmowa przez telefon komórkowy w czasie jazdy jest dozwolona tylko z użyciem zestawu głośnomówiącego lub słuchawkowego. (PAP)

akl/ ap/ jbr/

PAP
Dowiedz się więcej na temat: zestaw słuchawkowy | zestaw głośnomówiący
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy