Zestawy słuchawkowe chronią mózg

Najnowszy raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) ujawnił zagrożenia dla zdrowia użytkowników, wynikające z korzystania z telefonów komórkowych.

Raport stwierdza, że promieniowanie przez nie emitowane zwiększa ryzyko złośliwej odmiany guza mózgu. Z kolei badanie przeprowadzone w kwietniu 2011 na zlecenie marki Jabra dowodzi, że użytkownicy nie są świadomi tego zagrożenia oraz wskazuje na korzyści, wynikające z używania zalecanych przez IARC zestawów słuchawkowych. Korzystanie z nich ogranicza ekspozycję na promieniowanie 800 razy, od 2 watów w przypadku telefonu komórkowego do 0,0025 wata w przypadku zestawów Bluetooth i zera watów w przypadku urządzeń przewodowych.

25 proc. respondentów badania przeprowadzonego na zlecenie marki Jabra stwierdziło, że w ogóle nie obawia się promieniowania, a 65 proc., że obawia się go tylko w pewnym stopniu. Gdy jednak poinformowano ich, że zestaw słuchawkowy Bluetooth (bezprzewodowy) radykalnie ogranicza ekspozycję na promieniowanie telefonu, aż 53 proc. stwierdziło, że chciałoby używać takiego urządzenia.

Reklama

Informacja prasowa opublikowana przez IARC zaleca ograniczanie ekspozycji na promieniowanie poprzez użycie zestawów słuchawkowych: "Ze względu na potencjalne konsekwencje dla zdrowia publicznego konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań nad długoterminowym, intensywnym używaniem telefonów komórkowych. Dopóki rezultaty nie będą dostępne, warto podjąć kroki w celu ograniczenia ekspozycji, na przykład używać zestawów słuchawkowych albo ograniczyć telefonowanie na rzecz SMS-ów".

- Użytkowników telefonów komórkowych niepokoi promieniowanie, które jest wytwarzane w czasie rozmowy, ale nie na tyle, żeby przestać ich używać. Ludzie nie zawsze są świadomi, że zestawy słuchawkowe obniżają ekspozycję na nie - powiedziała Natasa Peric z Jabry.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bluetooth | telefony komórkowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy