Reklama

Banksy i jego "Wojna na ściany"

Kim jest Banksy? Odpowiedzi na to pytanie można spróbować odnaleźć w kolejnej książce poświęconej artyście, "Wojna na ściany". Książka, która pojawi się w księgarniach 7 listopada jest zbiorem prac artysty opatrzonych oryginalnymi komentarzami Banksy'ego.

Banksy, najpopularniejszy grafficiarz świata, odpowiada za "ozdabianie" ulic, murów, mostów i zoo w miastach na całym świecie. Jest przy tym dowcipny, a jego prace przewrotne: małpy dzierżące broń masowego rażenia, policjanci z uśmiechniętymi emotikonami zamiast twarzy, szczury z wiertłami i parasolami.

Banksy sygnalizuje światu na to, co istotne, podburza ludzi ironizuje, inteligentnie, ale bezczelnie komentuje wszystko, od monarchii i kapitalizmu, po wojnę w Iraku i zwierzęta hodowlane.

Jego oryginalna forma sztuki ulicznej, łącząca ze sobą graffiti i charakterystyczną technikę szablonową oraz odważne i często bardzo ryzykowne umiejscowienie prac, zyskała uznanie artystów i została zauważona przez media.

Szablony Banksy'ego są bardzo często powiązane z miejscem ich umieszczenia i zawierają w sobie humorystyczne grafiki i symbole, czasem wraz ze sloganami. Ogólny przekaz jego dzieł jest antywojenny, antykapitalistyczny i pacyfistyczny.

Reklama

Znawcy sztuki mówią, że mamy do czynienia z nowym Warholem, inni zarzucają mu, że ze sztuki ulicznej uczynił coś komercyjnego. Nic dziwnego, w końcu jego prace osiągają zawrotne ceny.

Poza niezaprzeczalnym talentem, ironią i inteligentnym street artem, każdy chce wiedzieć, kim jest ten artysta? Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że ta otoczka tajemniczości w dużej mierze składa się na sukces nieuchwytnego Banksy'ego.


PAP life
Dowiedz się więcej na temat: Banksy | Graffiti | sztuka współczesna | Utah

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy