Reklama

Ratunku, moja żona jest w ciąży!

Dwie kreski na teście ciążowym nie oznaczają końca intymności w waszym związku /123RF/PICSEL

Reklama

Niezależnie od tego, czy ciąża partnerki była planowana, czy przydarzyła wam się wpadka, wiadomość o pojawieniu się nowego członka rodziny zawsze wzbudza silne emocje. Niektórzy z nas nie posiadają się z radości, inni nie mogą spać ze stresu. Niezależnie od tego, jak zareagujemy na tę wiadomość, zawsze w głowie pojawia się mnóstwo pytań. Jak właściwie się zachować, by okazać żonie odpowiednie wsparcie?

Trudne emocje

Dla par, które długo starały się o dziecko, wiadomość o ciąży jest spełnieniem marzeń. Jeśli jednak ciąża pojawiła się w nieodpowiednim momencie waszego związku lub w ogóle nie planowaliście potomstwa, emocje z pewnością będą znacznie trudniejsze. Nie bój się jednak stawić im czoło, najważniejsza jest szczera rozmowa. Powiedź żonie o swoich uczuciach, postaraj się jednak postawić w jej sytuacji, ona z pewnością również jest przerażona. Musicie porozmawiać o tym, co się stało i jak najlepiej zachować się w tej sytuacji. Pamiętajcie, że od teraz nie odpowiadacie już wyłącznie za siebie samych - wkrótce pojawi się dziecko i to jego dobro jest teraz najważniejsze. Warto więc poruszyć każdą kwestię, która was w tej chwili dręczy i porozmawiać o tym, jak sobie poradzicie w tych nowych okolicznościach.

Reklama

Okaż jej wsparcie

Wkrótce po tym jak na teście pojawiły się dwie kreski, partnerka może zacząć odczuwać nieprzyjemne dolegliwości. Początki ciąży dla wielu kobiet są bardzo trudne, mogą pojawić się mdłości, wymioty, skrajne zmęczenie. Musisz pomóc jej to przetrwać. Weź na siebie więcej domowych obowiązków. Teraz twoja żona może zacząć czuć wstręt do intensywnych zapachów i niektórych smaków, może za to rozsmakować się w dziwnych kompozycjach kulinarnych - po prostu to zaakceptuj. Jeśli palisz papierosy, teraz jest odpowiedni moment, by z nich zrezygnować - dym szkodzi dziecku, a jego zapach może bardzo przeszkadzać partnerce, nawet jeśli nie palisz przy niej. Pamiętaj, że kobiety w ciąży przeważnie mają szczególnie wyczulony zmysł węchu! Drugi trymestr ciąży przeważnie jest łatwiejszy, ale w trzecim pojawiają się kolejne dolegliwości - rosnący brzuch może powodować bóle kręgosłupa i sprawiać, że żona bardzo szybko będzie odczuwała zmęczenie.

Ciąże przebiegają różnie. To, że twoja siostra była pełna energii przez dziewięć miesięcy, nie oznacza, że twoja żona odczuwa to samo. Najlepiej będzie, jeśli po prostu zapytasz, jak się czuje i czy potrzebuje twojej opieki.

Rozmawiaj, flirtuj i zawieraj nowe znajomości bez wychodzenia z domu

Ona wie, co robi

To oczywiste, że możesz martwić się, czy z dzieckiem jest wszystko w porządku, ale to ona czuje, co dla nich obojga jest teraz najlepsze. Jeśli twoja żona przestrzega zaleceń lekarzy, nie sięga po alkohol ani papierosy, to reszta nie powinna cię zajmować. Nie wtrącaj się w to, co je i jaki tryb życia prowadzi w ciąży. Jeśli rozpiera ją energia, niech ćwiczy, już dawno stwierdzono, że aktywność fizyczna jest w ciąży wręcz wskazana. Gdy jednak jedyne, na co ma ochotę, to leżenie w łóżku i objadanie się słodyczami, nie wolno ci jej tego zabraniać - najwyraźniej potrzebuje zastrzyku energii. Jej organizm doskonale wie, co jest teraz dla niej najlepsze. Z pewnością również nie powinieneś wytykać jej przybywających kilogramów, pojawiających się rozstępów czy wyprysków na twarzy - większości kobiet trudno pogodzić się ze zmieniającym się w ciąży ciałem. Okaż jej wsparcie i przekonaj ją, że twoje uczucia wobec niej się nie zmieniły. 

Nie stresuj jej

Twoja żona jest teraz chodzącą bombą hormonalną, dlatego może miewać wahania nastrojów. Niech cię nie dziwi, że w ciągu paru minut jest w stanie zalewać się łzami, a chwilę później pokładać się ze śmiechu, krzyczeć, a potem wtulać się w twoje ramię. Musisz być po prostu wyrozumiały i podejść do sytuacji na spokojnie. Nie stresuj jej, to zdecydowanie nie służy ciąży. Jeśli akurat planowałeś zmienić pracę lub - co gorsza - wybrać się na wyprawę na Mount Everest, powinieneś to przełożyć przynajmniej o parę lat. Twoja żona potrzebuje teraz wsparcia, a nie zamartwiania się, czy sobie poradzi. Jeszcze bardziej będziesz potrzebny, gdy już dziecko pojawi się na świecie. Pamiętaj, ona też musi odłożyć swoje marzenia na później, nie bądź więc egoistą.

Seks w ciąży

Nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych do uprawiania seksu w ciąży, można robić to niemal do końca. Niektórzy mężczyźni czują jednak opór przed stosunkiem, mając świadomość, że dziecko jest tak "blisko", szczególnie gdy brzuch jest już bardzo duży. Nie musisz się bać, że skrzywdzisz dziecko, jeśli jednak zaawansowana ciąża żony nie działa na ciebie jak afrodyzjak, możecie poprzestać na przykład na seksie oralnym. Powiedz jej jednak, co jest przyczyną zmiany waszych łóżkowych zachowań, by nie pomyślała, że przestała być dla ciebie atrakcyjna. Musisz również pamiętać o jej zmieniających się potrzebach. Bardzo często w drugim trymestrze libido przyszłych matek sięga zenitu, musisz się bardzo postarać, by ją zaspokoić. Jednocześnie w pierwszych i ostatnich tygodniach ciąży twoja partnerka może całkowicie stracić ochotę na seks. Uszanuj to i nie próbuj jej namawiać do zbliżeń.

Pamiętaj, że gdy pojawi się dziecko, czeka was ogromne zmęczenie spowodowane nieprzespanymi nocami i połóg, który całkowicie uniemożliwia zbliżenia. Do tego na jakiś czas dziecko może stać się dla żony najważniejsze, niektórzy mężczyźni narzekają na to, że po porodzie zostają odsunięci na dalszy plan. Wykorzystaj te ostatnie miesiące, by utrwalić wasz związek. Spędzaj z żoną jak najwięcej czasu, okazuj jej czułość i pomagaj, gdy tylko tego potrzebuje. Dzięki temu będzie wam łatwiej, gdy na świecie pojawi się wasz potomek.

Rozmawiaj, flirtuj i zawieraj nowe znajomości bez wychodzenia z domu

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy