Abonament z telefonem czy bez - co wybrać?

Wybierając ofertę na abonament często kierujemy się możliwością otrzymania telefonu za symboliczną złotówkę, a także lepszymi warunkami umowy niż zazwyczaj w przypadku ofert na kartę i mix. Nierzadko oszczędzamy wówczas kilkaset i więcej złotych na samym urządzeniu. Jak to jednak przekłada się na koszty całkowite abonamentu?

Czy w ogólnym rozrachunku lepszy jest droższy abonament do którego dostaniemy telefon taniej, czy ten sam telefon w wyższej cenie przy niższej miesięcznej stawce abonamentu? Sprawdziliśmy w przeglądarce komorkomat.pl gdzie jest najtaniej.

Ten same telefony, podobne oferty


Aby dokonać rzetelnej analizy wzięliśmy pod uwagę te same telefony oraz zbliżone warunki umowy. Spełniają one następujące kryteria:

·nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci

·nielimitowane SMS-y do wszystkich sieci

·pakiet internetowy w wysokości co najmniej 4 GB

Reklama

Nasi operatorzy oferują m.in. poniższe modele smartfonów, na których opieraliśmy nasze porównanie dokonane w dniu 19.10.2015:

·HTC Desire 620

·LG G4

·Samsung Galaxy A3

·Sony Xperia M4 Aqua


Abonament z telefonem


Orange w swojej taryfie Smart Plan LTE za 89,99 zł oferuje prawie wszystkie analizowane modele telefonów za symboliczną złotówkę (z pakietem internetowym 5 GB):

·HTC Desire 620 - 1 zł

·LG G4 - 1239 zł

·Samsung Galaxy A3 - 1 zł

·Sony Xperia M4 Aqua - 1 zł

 

Miesięczne koszty abonamentu w sieci Play w taryfie Formuła Smartfon Unlimited (z 4 GB Internetu) to 65,98 zł przy zakładaniu nowego numeru. Gdy jednak przeniesiemy numer, Play obniża miesięczne rachunki do 59,99 zł. A tak prezentują się ceny telefonów w tej taryfie:

·HTC Desire 620 - 69 zł

·LG G4 - 1559 zł

·Samsung Galaxy A3 - 259 zł

·Sony Xperia M4 Aqua - 219 zł

 

Plus proponuje ofertę zakresowo identyczną co Orange, lecz nieco tańszą (79,99 zł). Niemniej jednak w Plusie przyjdzie nam zapłacić więcej za wybrane modele telefonów:

·HTC Desire 620 - 229 zł

·LG G4 - 1529 zł

·Samsung Galaxy A3 - 279 zł

·Sony Xperia M4 Aqua - 429 zł

 

T-Mobile za 79,99 zł oferuje ten sam zakres oferty co konkurencyjny Orange i Plus. Ceny telefonów w T-Mobile są prawie najniższe - jedynie Orange oferuje je jeszcze taniej:

·HTC Desire 620 - 8,99 zł

·LG G4 - 1399 zł

·Samsung Galaxy A3 - 99 zł

·Sony Xperia M4 Aqua - 8,99 zł

Abonament bez telefonu


Jak wyglądają z kolei te same oferty, lecz w opcji bez dołączonego telefonu komórkowego? Operatorzy (nie licząc T-Mobile) oferują identyczne oferty pod względem zakresu, lecz bez telefonu i z niższym abonamentem.

W wariancie abonamentu bez telefonu Orange proponuje umowę na 20 bądź 24 miesiące. Stawka miesięczna wynosząca 59,99 zł to o aż 30 zł mniej niż w opcji z telefonem. Dostajemy w niej ten sam zakres: darmowe minuty, SMS-y i pakiet internetowy 5 GB.

 

Play również wyraźnie schodzi z ceny, gdy zrezygnujemy z telefonu w ofercie. Miesięcznie przyjdzie nam zapłacić 45,98 zł (przy nowym numerze telefonu) lub 39,99 zł, jeżeli zdecydujemy się na przeniesienie starego do tego operatora. Różnica miesięczna w cenie abonamentu - 20 zł. Dostaniemy również pakiet internetowy w wysokości 4 GB.

 

Plus - identycznie jak Orange - oferuje ten sam abonament o 30 zł taniej niż w wariancie z telefonem, za 59,99 zł miesięcznie.

 

T-Mobile wyraźnie rozgranicza swoje abonamenty z i bez telefonu. W wariancie z samą kartą SIM za 39,99 zł operator ten proponuje nieco inną ofertę - z mniejszym pakietem internetowym (2 GB zamiast 3) i umowę nie na 24, a na 18 miesięcy.

Ile wynosi całkowity koszt umowy bez telefonu u tych największych polskich operatorów? Żeby to wiedzieć, sprawdziliśmy standardowe ceny w sieci. Zapewne można znaleźć te modele w jeszcze niższych cenach, natomiast na potrzeby kalkulacji zostały przyjęte poniższe kwoty:

·HTC Desire 620 (ceny standardowe zaczynają się już od ok. 650 zł)

·LG G4 (od ok. 1600 zł)

·Samsung Galaxy A3 (od ok. 700 zł)

·Sony Xperia M4 Aqua (od ok. 700 zł)


Wnioski


Matematyka nie kłamie. Przy przyjętych cenach omawianych modeli smartfonów zazwyczaj korzystniej wypada wariant abonamentu bez dołączonego telefonu. Owszem, w takim przypadku możemy dostać wymarzony telefon za ułamek jego ceny, ale operator wynagrodzi to sobie podwyższając abonament miesięczny. I to z nawiązką, gdyż umowa jest podpisywana najczęściej na 24 miesiące.

·zazwyczaj taniej wychodzi wybór taryfy bez telefonu i jego zakup w standardowej cenie - jedynie w przypadku 12,5% ofert taniej wychodzi opcja abonamentu z dołączonym przez operatora telefonem

·w nieco ponad 30% przypadkach różnica w skali 24 miesięcy to mniej niż 50 zł na korzyść wariantu bez telefonu

·najwięcej można było zaoszczędzić w przypadku najdroższego z analizowanych modeli (LG G4), gdzie w skali 24 wydamy mniej o ponad 700 zł (T-Mobile) jeżeli zdecydujemy się na jego zakup osobno, a nie u operatora

Dla wielu klientów jednorazowy wydatek kilkuset czy nawet ponad 1500 zł jest zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu, dlatego wolą koszt aparatu rozłożyć na cały okres obowiązywania umowy. I właśnie z tego powodu wielu z nas decyduje się na droższy abonament, lecz z o wiele tańszym telefonem na starcie. Niemniej jednak przy wyborze warto wyliczyć koszty w obu wariantach. Jeżeli różnica w skali trwania umowy jest nieznaczna - warto wziąć opcję z telefonem. Jeżeli jednak będziemy dużo dopłacać wyższym abonamentem - lepiej kupić telefon osobno, o ile mamy takie możliwości.


Marcin Szermański, rankomat.plINTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama