Reklama

Polkomtel wnioskuje o unieważnienie całego przetargu na 1800 MHz

Polkomtel, operator sieci Plus, złożył wniosek o unieważnienie przetargu na częstotliwości z zakresu 1800 MHz, z powodu rażącego naruszenia przepisów prawa i interesów uczestników przetargu. Według operatora, naruszenia wystąpiły zarówno w ramach ogłoszenia, procesu dokonywania ocen złożonych ofert oraz rozstrzygnięcia przetargu.


W złożonym wczoraj wniosku o unieważnienie podane zostały argumenty, które w podważają legalność przeprowadzonego przetargu. Zastrzeżenia budzi kwestia odrzucenia oferty nr 2. Polkomtel z powodu braku pieczątki. Spółka wskazuje także na rzekome rażące błędy przy weryfikacji konkurencyjności uczestników przetargu oraz powierzchowną, niekompletną oraz nierzetelną opinię Prezesa UOKiK.

Jak twierdzi Polkomtel, według dokumentacji przetargowej, aby tak jak PTC SA, operator sieci T-Mobile zdobyć miejsca 4 i 5 musiałby zadeklarować dwa razy po 526 mln zł. PTC SA, która jak sama twierdzi ma najwięcej klientów na polskim rynku, czyli ponad 16 mln,  za częstotliwości zapłaci 450 mln zł, podczas gdy Polkomtel z blisko 14 mln abonentów, aby nie tyle wygrać, ale tak jak T-Mobile zdobyć miejsca 4 i 5 musiałby zapłacić niemal 1 mld 100 mln zł, czyli 650 mln zł więcej niż koncern Deutsche Telekom.

Według siei Zygmunta Solorza-Żaka, dokumentacja przetargowa UKE od początku faworyzowała jedne podmioty kosztem innych. "Prezes UKE konstruując warunki przetargu, od początku miał świadomość, że na ich podstawie przyzna częstotliwości konkretnej firmie. Mierniki badania poszczególnych kryteriów oceny ofert zostały skonstruowane jedynie w sposób fasadowy i pozorujący taką ocenę" - czytam w ich informacji prasowej.

Reklama

Polkomtel napisał także, że "cała nasza argumentacja zarzucająca UKE ogłoszenie, przeprowadzenie i rozstrzygnięcie przetargu w sposób rażąco naruszający prawo, zajmuje kilkadziesiąt stron".

Czym jest pasmo 1800 MHz

Częstotliwości z pasma 1800 MHz stanowią cenne zasoby, przeznaczone do świadczenia na terenie całego kraju usług telekomunikacyjnych w służbie radiokomunikacyjnej ruchomej lub stałej na okres do 31 grudnia 2027 r. Mogą być one wykorzystane przede wszystkim do popularyzacji szybkiego mobilnego Internetu i transmisji danych. Posłużą także do zwiększenia dostępności usług szerokopasmowych nie tylko na terenie aglomeracji miejskich, ale także na obszarach wiejskich i miejsko-wiejskich.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy