10 sposobów na przyspieszenie komputera

Komputer działa wolno? System Windows się wiesza? Czekasz naprawdę długo na uruchomienie programu? Są sposoby, aby temu zaradzić. I wcale nie trzeba bardzo dobrze znać się na komputerach.

Historia zazwyczaj wygląda tak samo - komputer zwalnia, zaczyna nas coraz bardziej irytować, a frustracja narasta z każdą kolejną chwilą wyczekiwania na zrealizowanie wydanej przez nas komendy. I nawet jeśli zdecydujemy się na nowy sprzęt, po pewnym czasie scenariusz się zapewne powtórzy. Dlatego warto pomyśleć o optymalizacji naszego systemu i uniknąć niepotrzebnych nerwów i jak to zrobić? Poniżej kilka przydatnych porad.

Defragmentacja dysku twardego

Defragmentacja to jedna z podstawowych czynności w optymalizacji sprzętu. Jej czas jest uzależniony od stopnia zapełnienia dysku. Zajmuje od kilkunastu minut do nawet kilku godzin. Jej zadaniem jest porządkowanie plików w sąsiadujących sektorach przestrzeni dyskowej. By ją wykonać, trzeba kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonę dysku twardego i rozwinąć właściwości. W narzędziach znajdziemy przycisk "Defragmentuj".

Reklama

Więcej informacji o defragmentacji dysku do znalezienia tutaj

Czyszczenie rejestru

Niepotrzebne wpisy ustawień i konfiguracji skutecznie zaśmiecają system. By się ich pozbyć, warto wypróbować np. aplikację CCleaner, która czyszcząc zapuszczony rejestr, daje nowe życie używanemu sprzętowi. Można też skorzystać z innych dostępnych w sieci programów, jednak wspomniany wyżej cieszy się największą popularnością.

Program CCleaner do znalezienia w tym miejscu

Oszczędność miejsca

Zapchany system operacyjny to dość oczywista przyczyna spowolnienia, ale warto o niej wspomnieć. Chociażby dlatego, że często szukając skomplikowanych rozwiązań, zapominamy o najprostszych. A wystarczy systematycznie opróżniać kosz, pozbywać się plików tymczasowych i czyścić cache. Optymalnym rozwiązaniem jest pozostawienie 10-20 proc. wolnej przestrzeni. Łatwym sposobem na pozbycie się niechcianych elementów jest wciśnięcie klawiszy "Windows" i "R" (wciskamy je jednocześnie) oraz wpisanie komendy "cleanmgr.exe".

Usuwanie niepotrzebnych programów

Na większości komputerów zainstalowane są programy, z których się nie korzysta. Chcąc się ich pozbyć, warto przejrzeć listę w "Panelu sterowania" i odinstalować te, które już się nam nie przydadzą.

Dokładny opis, jak to zrobić do znalezienia w tym miejscu

Szybki start

Zamiast niecierpliwie czekać, aż system łaskawie się uruchomi, można zoptymalizować ten proces, wybierając tylko te usługi, które są nam potrzebne. By edytować ich listę, wystarczy wybrać klawisz "Windows" i "R", a następnie wpisać "msconfig.exe" i po wejściu w zakładkę "Uruchamianie", odznaczyć te, które nie są niezbędne już na starcie.

Pozbycie się szkodliwego oprogramowania

Złośliwe oprogramowanie reklamowe często pracuje w tle, podstępnie wykradając moc obliczeniową i skutecznie spowalniając komputer. By się z nimi rozprawić, warto zaopatrzyć się w aplikacje usuwające adware i spyware. W sieci jest ich mnóstwo, można więc dobrać taką, która w pełni sprosta indywidualnym wymaganiom. Przykładowo polecamy program AdwCleaner

Więcej o programie AdwCleaner tutaj

Właściwy dobór programu antywirusowego

Zdarza się, że to, co z założenia ma nas chronić przed niechcianymi "odwiedzinami", pochłania tak spore ilości zasobów, że praca staje się irytująco powolna. W takim przypadku warto pomyśleć o łagodniejszej, mniej zasobożernej wersji.

Popularne programy antywirusowe według użytkowników serwisu PC Format Programy:

ESET Smart Security

Avast! Free Antywirus


Wykorzystanie dostępnej mocy

Korzystając z całej mocy obliczeniowej, system jest bardziej wydajny i działa szybciej. By ją aktywować, trzeba wybrać klawisz "Windows" i "R", a następnie wpisać "msconfig.exe", wejść w zakładkę "Rozruch" i w zaawansowanych opcjach ustawić największą liczbę procesorów.

Minimalizm

Pozbycie się efektownego stylu wizualnego również przekłada się na wydajniejszą pracę. Nowy wygląd ustawia się za pomocą polecenia "Personalizuj", wybierając opcję podstawową.

Wyjście awaryjne

Gdy wszystkie wymienione sposoby zawodzą, można dokupić dodatkowy RAM i dysk SSD. Nie jest to najtańsze wyjście, ale odłoży w czasie konieczność zakupu kolejnego komputera. Choć przy bardzo frustrującym tempie pracy bywa, że inwestycja w nowy sprzęt to jedyne wyjście. Także dla naszego zdrowia.

Materiał przygotowany we współpracy z firmą Senetic, dostawcą rozwiązań sieciowych, serwerowych i oprogramowania.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Windows
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy