9 lat dla hackera

21-letni mieszkaniec stanu Michigan został skazany na 9 lat pozbawienia wolności za udział w kradzieży numerów kart kredytowych z niezabezpieczonej sieci korporacyjnej Wi-Fi. Brianowi Salcedo za popełnione przestępstwo, skierowane przeciwko sieci sklepów Lowe, groził nawet wyrok od 12 do 15 lat więzienia.

Sędzia Lacy Thornburgh, na wniosek prokuratury, wzięła jednak pod uwagę okoliczności łagodzące. Po przyznaniu się do winy Salcedo podjął bowiem współpracę z firmą Lowe, wskazując na luki w zabezpieczeniach jej wewnętrznej sieci i zgłaszając sugestie ulepszeń, które mogą pomóc w oddaleniu niebezpieczeństwa ponownej kradzieży danych.

Nie jest to najwyższy wyrok, jaki zapadł w sprawach o elektroniczne włamania. Jest to jednak jeden z najbardziej kontrowersyjnych wyroków. Do tej bowiem pory - począwszy od Kevina Mitnicka - złapani i osadzeni hackerzy zawsze deklarowali chęć pomocy i przynajmniej częściowego naprawienia szkód. Dla sędziów dotąd nie było to żadną okolicznością łagodzącą.

Bywało nawet gorzej. Słoweński hacker, który włamał się na stronę jednego z banków - i zaoferował chęć "poprawy" - został przez pracowników tegoż banku zaszczuty do tego stopnia, ze popełnił samobójstwo.

Reklama

Być może ten precedens sprawi, że włamujący się na cudze strony WWW hackerzy - niewątpliwie przestępcy, którzy za swoje grzechy powinni być ukarani - zaczną być karani adekwatnie do winy, to znaczy mniej ostro niż wielokrotni mordercy czy gwałciciele.

W ostatnich latach - pod presją lobby wielkich firm - doszło do wynaturzeń w prawie - w USA hacker może zostać skazany nawet na dożywocie, podczas gdy osoby popełniające cięższe przestępstwa (przeciwko życiu i zdrowiu) wychodzą z więzienia po 8-12 latach.

W Polsce na razie nie było zbyt wielu wyroków w tego typu sprawach. Stad dość głośnym echem odbił się przypadek, gdy za włamanie na komputer niewielkiej firmy i skasowanie części danych 17-latka skazano na 1,5 roku wiezienia.

W innych podobnych przypadkach polskie sądy na razie orzekały karę ograniczenia wolności lub więzienia w zawieszeniu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kara więzienia | wyrok | haker
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy