Reklama

Coraz więcej ataków na Windows XP

W niecały miesiąc po ujawnieniu przez inżyniera Google szczegółów luki w systemie operacyjnym Windows XP odnotowano dramatyczny wzrost ataków wykorzystujący tę słabość.

Microsoft zanotował już ponad 10 tysięcy ataków. "Na początku notowaliśmy przypadki, w których specjaliści testowali lukę. Natomiast od 15 czerwca obserwujemy pierwsze niebezpieczne exploity na wolności" - informuje na swoim blogu firma z Redmond.

Ataki, których źródłem są złośliwie skonstruowane strony internetowe, koncentrują się w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Portugalii, Niemczech i Brazylii - wynika z informacji Microsoftu. O zwiększeniu aktywności ataków wykorzystujących lukę w Windows XP informuje również Symantec. Według jego danych, znaczący przyrost ataków notuje się od 21 czerwca.

Cyberprzestępcy wykorzystują lukę do pobierania różnego rodzaju złośliwego oprogramowania, w tym wirusów, trojanów oraz softu zwanego Obitel, służącego do pobierania większej liczby malware.

Luka o której mowa została opisana przez Tavisa Ormandy'ego inżyniera ds. bezpieczeństwa pracującego dla Google. Po stworzeniu konceptu kodu i poinformowaniu Microsoftu Ormandy czekał jedynie pięć dni, aby ujawnić lukę. Niecierpliwość pracownika Google została ostro skrytykowana nie tylko przez sam Microsoft, ale również przez innych ekspertów ds. bezpieczeństwa. - Pięć dni to zdecydowanie zbyt mało czasu by zaprojektować poprawkę, która musi być potem przetestowana" - tłumaczy Graham Cluley z firmy Sophos.

Reklama

Następny zestaw poprawek Microsoftu planowany jest na 13 lipca.

Źródło informacji

hacking.pl
Dowiedz się więcej na temat: google + | Google

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama