DivX chce zastąpić Flash Playera

Na targach IFA 2010 firma DivX Inc. zaprezentowała wersję beta odtwarzacza DivX Plus Web Player 2.1 dla Windows; edycja dla Mac OS-a X ma się pojawić wkrótce, choć dokładny termin jeszcze nie jest znany.

Oprócz kontenerów takich jak AVI, DIVX i MKV odtwarzacz obsługuje także MOV, jak również MP4. Poza tym, podobnie jak już wcześniej w przypadku odtwarzacza desktopowego, DivX Plus Web Player potraf wykorzystać GPU karty graficznej do dekodowania wideo H.264. W tym celu niezbędne jest, aby chip grafiki był w stanie przyspieszać dekodowanie H.264 za pośrednictwem API DXVA (DirectX Video Acceleration).

Najbardziej interesujące nowości znajdziemy w trybie odtwarzania HiQ i w obsłudze HTML5. Tryb HiQ odpowiada za to, że DivX Plus Web Player na wybranych wideoportalach, w tym między innymi na YouTubie, Vimeo, DailyMotion i Facebooku, może działać bezpośrednio jako alternatywa dla Adobe Flash Playera. DivX HiQ według twórców potrafi dekodować (software'owo) materiał wideo, znacznie mniej obciążając procesor.

W pierwszych testach na notebooku z procesorem Core 2 Duo T5670 (1,8 Ghz) obciążenie systemu związane z dekodowaniem software'owym klipu na YouTubie w jakości 720p z użyciem aktualnego Flash Playera wyniosło 40 procent, a przy zastosowaniu DivX Web Playera jedynie około 25 procent. Także na netbooku pierwszej generacji (Intel Atom N270 z 1,6 GHz, grafika onboard GMA950) wideo w trybie HiQ pomimo zasilania z baterii działało bez zakłóceń.

Reklama

Za to z Flash Playerem odtwarzanie przy dekodowaniu software'owym na netbooku udało się jedynie przy niższej rozdzielczości na poziomie 480p. Jeśli ktoś chce, może sobie ustawić odtwarzacz HiQ jako podstawowy i nakazać mu każdorazowo wybierać najwyższą jakość materiału wideo.

Drugi komponent oprogramowania instalowany wraz z DivX Web Playerem umieszcza w przeglądarce wtyczkę odtwarzacza jako dekoder H.264 dla wideo w HTML5 (obsługiwane są: Internet Explorer 8, Firefox 3.5, Chrome 5, Safari 5 i wszystkie nowsze wersje). W ten sposób także w Firefoksie można odtwarzać wideo w HTML5 kodowane w H.264, również IE8 radzi sobie z odtwarzaniem takich wideo bez pomocy Chrome Frame. Wtyczka dla przeglądarki nie tylko przejmuje dekodowanie wideo, które są umieszczone na stronach za pomocą elementu HTML5, ale też interpretuje wywołania API HTML5 do sterowania odtwarzaczem; DivX Inc. demonstruje to na specjalnej stronie testowej.

HeiseOnline
Dowiedz się więcej na temat: Mac OS | plus | wideo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy