Reklama

Facebook oskarża izraelską firmę o szpiegowanie użytkowników WhatsAppa

Gigant technologiczny złożył zawiadomienie przeciwko izraleskiej firmie NSO Group o celowe szpiegowanie osób korzystających z popularnego komunikatora.

W pozwie sądowym Facebook podkreśla, że NSO Group wykorzystywała lukę w zabezpieczeniach programu WhatsApp do szpiegowania dużej liczby użytkowników. W tym celu izraelska firma posługiwała się serwerami prowadzonymi przez QuadraNet, dostawcę hostingu z siedzibą w Los Angeles, by za ich pomocą skierować oprogramowanie szpiegowskie Pegasus.

Według badaczy, atakujący musieli jedynie zadzwonić na telefony swoich celów, a narzędzie do zdalnego szpiegowania instalowało się samo. Co więcej - zaatakowana osoba nie musiała nawet odbierać takiego telefonu, a samo połączenie niedługo później znikało z listy archiwalnej.

Reklama

Prawnicy reprezentujący Grupę NSO odcinają się od zarzutów. Ich zdaniem pozew powinien zostać unieważniony ponieważ firma nigdy nie prowadziła działalność w Kalifornii.  Rzecznik NSO powtórzył, że oprogramowanie Pegasus nie jest i nigdy nie będzie dostępne dla prywatnych klientów, a co najważniejsze - nie można go używać przeciwko telefonom i numerom dostępnym w Stanach Zjednoczonych. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy