Gra sprawdzi, czy nie jesteś robotem - nowa CAPTCHA

CAPTCHA, czyli metoda umożliwiająca podczas logowania na rozpoznanie, czy użytkownik nie jest przypadkiem spambotem doczeka się nowego rozdania.

Wymyślona w 2000 roku metoda oddzielania żywych użytkowników internetu od różnego rodzaju automatów mocno się zestarzała. W założeniu miała być łatwa dla ludzi, a trudna dla robotów, jednak po latach w wielu przypadkach przestała spełniać swoją funkcję. Nawet, gdy CAPTCHA opiera się algorytmom stosowanym m.in. przez spamerów, to w rozgryzaniu kodów pomagają również internauci, którzy za kilka centów całymi godzinami wypełniają kolejne, poprawne odpowiedzi.

Firma PlayThru postanowiła podejść do problemu w niekonwencjonalny sposób. Zamiast tworzyć wymyślne szyfry czy skomplikowane obrazki, opracowane przez PlayThru zabezpieczenia stawiają internautę przed koniecznością zagrania w prostą grę, jak np. zaparkowanie samochodu na wolnym miejscu czy umieszczenie na ziemi przedmiotów, które nie mogą latać.

Gry są bardzo łatwe i sprowadzają się do kilku kliknięć - nie zabiera to więcej czasu niż odczytanie zawijasów CAPTCHA. Podczas testów tego rozwiązania okazało się, że w przypadku ludzi o 40 proc. w stosunku do CAPTCHA wzrosła liczba poprawnie podanych rozwiązań. Zarazem 98 proc. badanych wskazało, że wolą PlayThru zamiast tradycyjnych obrazków CAPTCHA.

Reklama

Na wyniki trzeba spojrzeć z pewną dozą sceptycyzmu - są to bowiem badania prowadzone przez producenta tego rozwiązania, jednak próba zmiany12-letniego rozwiązania wydaje się interesująca. Nie jest to pierwsze podejście do tematu - w 2009 roku firma Vidoop zaproponowała w miejsce CAPTCHA zdjęcia, jednak to rozwiązanie nie przyjęło się na rynku.

Sądzicie, że propozycja PlayThru ma szansę? Na pierwszy rzut oka wydaje mi się znacznie bardziej wygodna od prób odczytania niewyraźnych liter.

Łukasz Michalik

http://vbeta.pl

vbeta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy