Jak szybciej uruchamiać Firefoksa

Taras Glek - programista Mozilli - wpadł na pomysł, jak przyspieszyć uruchamianie Firefoksa.

Dodatek Start Faster działa z Firefoksem 4 i systemami Windows Vista oraz 7. Na liście nie znalazł się Windows XP, ponieważ twórca dodatku nie mógł przetestować go w tym systemie.

Po zainstalowaniu dodatek przyspiesza uruchamianie przeglądarki o połowę. Jak zostało to osiągnięte? Zgodnie z opisem twórcy, Start Faster omija systemową funkcję prefetch, teoretycznie służącą szybszemu uruchamianiu zainstalowanych aplikacji.

Aby skorzystać z możliwości dodatku, konieczne jest uruchomienie Firefoksa za pomocą skrótu, który po zainstalowaniu pojawi się na pulpicie. Jednocześnie Taras Glek na swoim blogu ostrzega, że z zainstalowanym Start Faster uruchamianie Firefoksa inaczej niż za pomocą nowego skrótu będzie bardzo długie!

Reklama

Jeśli chcesz przekonać się, o ile przyspieszył Twój Firefox, pobierz dodatek About Startup, który po odwiedzeniu adresu about:startup pokaże statystyki związane z uruchamianiem przeglądarki.

Gdy testowałem dodatek,okazało się, że mimo optymistycznych zapewnień, czas uruchamiania Firefoksa niemal nie zmienił się. Różnice rzędu kilkudziesięciu czy nawet kilkuset milisekund z punktu widzenia użyteczności i wygody nie mają moim zdaniem znaczenia.

W przypadku tzw. zimnego startu (pierwszego uruchomienia przeglądarki po włączeniu komputera) różnica jest większa i sięga 20 proc. To jednak nadal dużo mniej od obiecywanych 50 proc.

Końcowy efekt zależy jednak zapewne od konfiguracji sprzętowej i ustawień systemu operacyjnego.

Łukasz Michalik

Źródło: http://vbeta.pl

vbeta
Dowiedz się więcej na temat: Firefox

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy