Reklama

Koniec legendarnego Winampa

Oficjalnie ogłoszono, że w grudniu Winamp zostaje zamknięty i nie będzie już dłużej rozwijany - to koniec tego legendarnego odtwarzacza muzycznego.

Winamp to jeden z najpopularniejszych odtwarzaczy multimedialnych na rynku, który uznanie zyskał przede wszystkim wśród miłośników muzyki. Pierwsza wersja została wydana ponad 15 lat temu, a dokładnie 21 kwietnia 1997 roku.

Choć wielu użytkowników do dziś uważa Winamp za najlepszy odtwarzacz muzyczny, to jednak jego popularność w ostatnich latach wyraźnie spadła. Największym zainteresowaniem cieszył się pod koniec lat 90-tych na także na początku 2000 roku. Wtedy też był niepodważalnym liderem w swojej kategorii, oferując nie tylko możliwość słuchania muzyki, lecz również strumieniowania audycji radiowych.

Reklama

W roku 2002 firma Nullsoft, odpowiedzialna za Winampa, została przejęta przez AOL za ponad 80 mln USD. To właśnie nowy właściciel do dziś regularnie rozwijał produkt, który oprócz najbardziej rozbudowanej wersji dla systemów Windows z możliwością niemal nieograniczonej personalizacji, pojawił się również na Androida czy Maca - te jednak wersje nie zyskały już takiego uznania ze względu na pojawienie się silnej konkurencji na rynku.

Skąd decyzja o zamknięciu Winampa? Oficjalnie nie podano bezpośredniej przyczyny. Śmiało jednak można przypuszczać, że konkurencja w postaci iTunes, Spotify i innych produktów oferujących strumieniowe przesyłanie muzyki, znacząco obniżyło kondycję Winampa. Producent poinformował, że projekt zniknie z oficjalnej strony z dniem 21 grudnia bieżącego roku. Co sądzicie o tej decyzji? Jesteście zdania, że Winamp to najlepszy odtwarzacz muzyczny czy faktycznie stracił w ostatnim czasie na popularności? 

Ten legendarny program można znaleźć tutaj

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy