MeeGo 1.1 gotowe

Intel i Nokia bez specjalnego rozgłosu opublikowały ważną aktualizację dla otwartoźródłowego mobilnego systemu operacyjnego MeeGo 1.1, czyli tak naprawdę następcy Symbiana.

Na razie nie ma oficjalnego ogłoszenia nowej wersji, jednak już możemy pobrać MeeGo 1.1 w czterech odmianach: rdzeń platformy programowej (Core Software Platform), edycję netbookową (Netbook User Experience), MeeGo dla samochodowych systemów informacyjno-rozrywkowych (MeeGo for In-Vehicle Infotainment) oraz edycję dla smartfonów (Handset User Experience).

Przypomnijmy, że niedawno kierujący rozwojem oprogramowania dla Nokii N900 Harri Hakulinen ogłosił aktualizację firmware'u PR 1.3 dla tego bazującego na Linuksie internetowego tabletu i smartfonu. Jego użytkownicy mogą bardzo łatwo zainstalować najnowszą wersję MeeGo, stosując tryb dual-boot dzięki obsłudze przez N900 programu rozruchowego U-Boot w wersji 1.1. Informacje na temat szczegółów wydania MeeGo 1.1 muszą zostać jeszcze potwierdzone przez producentów, gdyż strony oficjalnego projektu nie są jeszcze odpowiednio zaktualizowane.

Reklama

Warto odnotować, że MeeGo 1.1 dla N900 nie jest oficjalnym wydaniem, lecz jest przewidziane jedynie dla programistów i zaawansowanych użytkowników. Osoby instalujące nowe oprogramowanie systemowe robią to na własne ryzyko.

MeeGo jest dystrybucją Linuksa dla urządzeń przenośnych, która powstała w lutym tego roku na skutek połączenia rozwijanej przez Intela platformy Moblin z projektem Nokii Maemo. Rozwój MeeGo nadzoruje także organizacja Linux Foundation. Obecnie jedynym urządzeń przenośnym obsługiwanym przez MeeGo jest Nokia N900 z procesorem ARMv7. MeeGo 1.1 opracowano także z myślą o procesorach Intela i netbookach.

Wydanie MeeGo 1.1 dla netbooków i smarftonów można pobrać na razie z repozytoriów projektu. Zostały tam już upublicznione obrazy instalacyjne dla N900 wraz z instrukcjami, jak zainstalować MeeGo 1.1 w telefonie. Użytkownicy korzystający ze starszych wersji MeeGo powinni wkrótce otrzymać automatyczne powiadomienie o aktualizacji.

HeiseOnline
Dowiedz się więcej na temat: Nokia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy