Praca w IT - nie tylko dla cichych i skromnych

Czy do pracy w tak zachwalanej i dochodowej tzw. "branży IT" wystarczy wyłącznie specjalistyczna wiedza techniczna?

W 70 proc. analizowanych ogłoszeń dobra lub bardzo dobra znajomość języka angielskiego jest warunkiem koniecznym. W 15 proc. ogłoszeń biegłej znajomości języka angielskiego towarzyszy biegła znajomość języka polskiego.

Wiedza specjalistyczna podstawą do sukcesu

Poparta doświadczeniem specjalistyczna wiedza techniczna, a szczególnie znajomość specyficznych systemów operacyjnych, programów czy języków programowania (np. Spring, Tomcat, Linux, Java, C++, C#) jest wymogiem najczęściej stawianym przed kandydatami - pojawia się w 85 proc. ogłoszeń. Dla pracodawców równie ważne jest doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku. Jest ono wymagane w 65 proc. przypadków. Najchętniej poszukiwani są kandydaci, którzy przepracowali już od 3 do 5 lat (40 proc. głoszeń) lub powyżej 5 lat (25 proc.). Jedynie w 10 proc. przypadków oczekiwane było staż zawodowy krótszy niż trzy lata.

Reklama

Kompetencje miękkie w cenie

Już w 35 proc. ofert pracy otwartość, łatwość nawiązywania kontaktów i wysoko rozwinięte zdolności komunikacyjne są wymieniane wśród niezbędnych wymogów dla kandydatów do pracy w sektorze informatycznym.

Pozostałe kryteria stawiane przed kandydatami to np. samodzielność oraz zdolność analitycznego myślenia (pojawiają się w 40 proc. ogłoszeń). Pożądana jest również umiejętność pracy z zespole (20 proc.), zorientowanie na rozwój i osiąganie celów (30 proc.) czy tez gotowość do podróży służbowych (wymagana w 10 proc. przypadków).

INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: wiedza | praca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy