Sony znów bawi się rootkitami

Oprogramowanie pamięci USB MicroVault od Sony wykorzystuje rozwiązanie, które nosi cechy rootkita. Może być ono z powodzeniem użyte do ukrycia na komputerze użytkownika złośliwych kodów - donoszą eksperci z firmy F-Secure.

To już drugi raz, gdy Sony sięga po rozwiązania korzystne dla cyberprzestępców.

Pamięć USB MicroVault firmy Sony posiada funkcję biometrycznej identyfikacji użytkownika za pomocą odcisku palca. Aby funkcja ta mogła działać, użytkownik musi zainstalować na swoim komputerze dołączone do urządzenia oprogramowanie.

Eksperci z firmy F-Secure odkryli, że oprogramowanie to zapisuje dane w ukrytym katalogu na komputerze użytkownika. Co najmniej kilka programów antywirusowych nie jest w stanie sprawdzić zawartości tego katalogu. Jeśli ktoś zna jego nazwę może zapisać w nim pliki, które następnie mogą zostać uruchomione.

Reklama

Sony wykorzystało takie rozwiązanie, aby ukryć przed osobami niepowołanymi cenne pliki dotyczące danych biometrycznych, ale przy okazji stworzyło dobrą "przechowalnię" dla różnego rodzaju szkodników.

Technologia użyta przez Sony nosi cechy rootkita. To odkrycie potwierdziła również firma McAfee. Specjaliści z F-Secure zaznaczyli, że próbowali kontaktować się z Sony przed upublicznieniem informacji na ten temat, ale firma na te próby kontaktu nie odpowiedziała.

Odkrycie specjalistów z F-Secure zapewne wielu osobom skojarzy się ze skandalem z 2005 roku, kiedy to odkryto, że oprogramowanie antypirackie obecne na płytach od Sony BMG zawiera rootkita. Sony początkowo broniła się przed zarzutami, ale gdy pojawił się pierwszy backdoor wykorzystujący technologię Sony, oficjele koncernu nie mogli dalej udawać, że nic się stało.

Przedstawiciele Sony nie skomentowali jeszcze najnowszego odkrycia F-Secure. Dawne poczynania firmy powinny ją jednak nauczyć, że lepiej tego typu problemów nie odkładać na później.

Źródło: Dziennik Internautów
Dowiedz się więcej na temat: ekspert | cechy | firmy | oprogramowanie | Sony

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy