Reklama

Spyware na Maka zrobi ci zrzut ekranu

Na warsztatach podczas Oslo Freedom Forum, Jacob Applebaum wykrył na Macu afrykańskiego działacza nieznane wcześniej złośliwe oprogramowanie. Wydawcy antywirusa F-Secure zbadali malware i podzielili się szczegółami na jego temat. Złośliwy program został nazwany przez mianem "OSX/KitM.A". Pod tym imieniem kryje się aplikacja o nazwie "Mac". Jest ona obecna w elementach Login.

Złośliwe oprogramowanie zostało przekazane za pośrednictwem e-mail phishingu. Appelbaum otrzymał dostęp do tych e-maili oraz posiada zaktualizowaną wersję oprogramowania. Specjalista zamierza opublikować dalsze szczegóły na temat zagrożenia.

Podczas swojego działania, aplikacja regularnie wykonuje zrzuty ekranu, które przechowuje w folderze oznaczonym "MacApp". Szkodnik starał się nawiązać kontakt z dwoma serwerami command-and-control, jednak próba połączenia z jednym z nich się nie powiodła, natomiast drugi był nieaktywny.

Najdziwniejsze w tym przypadku jest to, że katalog macs.app, na który zapisywane są zrzuty, został cyfrowo podpisany przez swojego autora. W systemie Mac OS X Apple wprowadziło dodatkową ochronę w postaci Gatekeeper. Oznacza to, że aplikacje muszą zostać podpisane za pomocą ID Apple Developera. W przeciwnym razie Gatekeeper przedstawi użytkownikowi ostrzeżenie. Szkodnik został podpisany za pomocą obcego klucza lub... być może, twórca złośliwego oprogramowania jest niezwykle łatwy do wyśledzenia.

Reklama

Źródło informacji

instalki.pl
Dowiedz się więcej na temat: Mac OS | złośliwe oprogramowanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy