Szwed potrafi

10 tysięcy funtów otrzyma grupa szwedzkich kryptologów za złamanie jednego z najtrudniejszych kodów na świecie. Został on zawarty w książce brytyjskiego naukowca - doktora Singha z Uniwesytetu w Cambridge. Książka "The Code Book" stała się wyzwaniem dla "kodo-łamaczy" - zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Doktor Singh pracował nad swoim kodem dwa lata w całkowitej tajemnicy. W rezultacie powstał szereg cyfr, które wystawiły na próbę najtęższe umysły świata.

10 tysięcy funtów otrzyma grupa szwedzkich kryptologów za złamanie jednego z najtrudniejszych kodów na świecie. 
Został on zawarty w książce brytyjskiego naukowca - doktora Singha z Uniwesytetu w Cambridge. Książka "The Code Book" stała się wyzwaniem dla "kodo-łamaczy" - zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Doktor Singh pracował nad swoim kodem dwa lata w całkowitej tajemnicy. W rezultacie powstał szereg cyfr, które wystawiły na próbę najtęższe umysły świata.

Jak pisze "The Daily Telegraph", kod został rozszyfrowany w dziesięciu etapach. Szwedzi użyli w tym celu nie tylko komputerów. Pomogła im także znajomość literatury, wiedza nt. wiktoriańskich sposobów szyfrowania oraz zwykły zdrowy rozsądek. Konkurs, który zapoczątkował w swej książce doktor Singh okryty był taką tajemnicą, że Skandynawowie początkowo nie chcieli rozmawiać z autorem w obawie, że może nim być osoba, która chce dla siebie wyłudzić rozszyfrowane hasło. Złamanie tak trudnego kodu martwi nieco fachowców, szczególnie tych, którzy stoją na straży bezpieczeństwa transakcji finansowych przeprowadzanych za pomocą Internetu. Kod używany w cyberprzestrzeni jest, jak się okazuje, nieporównywalnie łatwiejszym orzechem do zgryzienia niż wyzwanie doktora Singha. Tymczasem sam Singh już teraz wypisał czek opiewający na sumę 10 tysięcy funtów, który osobiście zamierza przekazać Szwedom - czek jest również zakodowany.

Reklama
INTERIA/RMF
Dowiedz się więcej na temat: Doktor | złamanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy