Wine 1.0 gotowe

Po 15 latach prac, spieraniu się z korporacją Microsoft oraz upartym dążeniu do celu, pojawiła się pierwsza właściwa wersja Wine - narzędzia pozwalającego na uruchamianie windowsowych aplikacji w środowiskach "uniksopodobnych".

Nad Wine 1.0 pracowało w sumie 1076 programistów. Aplikacja została opublikowana na zasadach licencji LGPL (Lesser General Public License). LGPL różni się od GPL głównie tym, że pozwala na łączenie z programami nieobjętymi licencjami GPL czy LGPL, niezależnie czy będą one wolnym czy własnościowym oprogramowaniem.

W związku z tym, że pełna specyfikacja techniczna kodu Windows nie jest dostępna publicznie, inżynierowie musieli skorzystać z techniki "reverse engineering" w przypadku części nowego oprogramowania - dlatego też prace nad wersją 1.0 trwały tak długo.

Reklama

Obecna wersja Wine nie obsługuje 64-bitowych aplikacji. Jeśli dla niektórych może być to swego rodzaju problem, możemy być pewni, że choćby miałoby to zająć zespołowi rozwijającemu to middleware kolejnych 15 lat, doczekamy się wersji współpracującej z 64 bitowym "softem" Microsoftu.

Źródło: hacking.pl

Źródło informacji

hacking.pl
Dowiedz się więcej na temat: wino

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama