Reklama

Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Tsunami uderzy w Fukushimę?

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło Japonię. Epicentrum znajdowało się niedaleko wybrzeży Fukushimy, w którą 11 lat temu uderzyły gigantyczne fale tsunami i doprowadziły do katastrofy jądrowej.

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło Japonię. Epicentrum znajdowało się niedaleko wybrzeży Fukushimy, w którą 11 lat temu uderzyły gigantyczne fale tsunami i doprowadziły do katastrofy jądrowej.
Zdjęcie ilustracyjne: Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Zagrożenie przed tsunami /123RF/PICSEL

Dwa trzęsienia ziemi o sile M6.4 i M7.3 nawiedziły w środę o godzinie 15:34 i 15:36 czasu polskiego (23:34 i 23:36 czasu miejscowego) wyspę Honsiu. Epicentra zlokalizowane były niecałe 60 kilometrów na wschód od wschodniego wybrzeża Japonii.

W Tokio zakołysały się drapacze chmur. Mieszkańcy wybiegli na ulice i gromadzili się z dala od zabudowań. W Tokio i okolicach prądu pozbawionych jest 2 miliony osób. Służby już pracują nad przywróceniem dostaw energii elektrycznej. Kancelaria premiera Japonii powołała specjalne centrum do spraw sytuacji nadzwyczajnych po wstrząsach.

Reklama

Ze względu na płytkie ogniska, położone 60 kilometrów pod dnem Oceanu Spokojnego, służby wydały ostrzeżenie przed tsunami o wysokości 1 metra dla prefektur Fukushima i Miyagi, tych samych, które zostały zrównane z ziemią przez tsunami z 11 marca 2011 roku.

Powtórka z Fukushimy możliwa?

Jak pamiętamy, tsunami uszkodziło wówczas elektrownię jądrową w Fukushimie, doprowadzając do największej w XXI wieku katastrofy jądrowej. Obszar w promieniu kilkudziesięciu kilometrów wokół elektrowni został skażony. Konieczna była ewakuacja tysięcy mieszkańców, z których tylko część po latach wróciła do swych domów.

Zaledwie kilka dni temu minęła 11. rocznica tej tragedii, w której zginęło ponad 20 tysięcy osób, a przeszło 6 tysięcy zostało rannych. Uskoki w tej części Pacyfiku są wciąż aktywne i  grożą w przyszłości równie potężnymi wstrząsami i olbrzymimi falami tsunami.

Epicentrum potencjalnego wstrząsu zlokalizowane będzie wzdłuż Rowu Japońskiego i Rowu Kurylskiego. Jego siła może osiągnąć nawet M9.0, a więc będzie to kolejny najpotężniejszy wstrząs w historii Kraju Kwitnącej Wiśni.

Japońscy naukowcy ostrzegają, że trzęsienie zrodzi tsunami wysokie jak 10-piętrowy wieżowiec. Masy wody z impetem uderzą we wschodnie wybrzeża Japonii. Najbardziej zagrożeni są mieszkańcy pacyficznych wybrzeży prefektur Iwate, Miyagi i Fukushima.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy