Inteligentne Miasta

Imagine Cup Smart City Challenge - studenci chcą budować inteligentne miasta.

magine Cup gromadzi co roku dziesiątki młodych twórców rozwiązań, którzy chcą spróbować swoich sił i stworzyć usługę lub produkt, które mają szansę osiągnąć rynkowy sukces i, być może, zmienić sposób, w jaki ludzie korzystają z technologii. W tym roku, już po raz drugi, tradycyjne ścieżki konkursu zostały rozszerzone o kategorię smart city. Spośród 23 zgłoszonych w tej kategorii projektów, jury wyłoniło 3, które powalczą o główną nagrodę w polskich finałach konkursu, który odbędzie się już 27 kwietnia.

W szranki o podium i wyjazd na finały do USA staną zespoły Heweliusz i Partnerzy z Gdańska- prezentujący cyfrowego miejskiego asystenta o nazwie Jan Heweliusz, Activy z Warszawy- z rozwiązaniem Impact Cycling - internetową platformą wynagradzania za aktywny wybór roweru jako codziennego środka lokomocji oraz zespół Netizens z Katowic - którego aplikacja Sound and Smog dostarcza dane odnośnie hałasu i zanieczyszczeń na terenie miast w czasie rzeczywistym.

Projekty w konfrontacji z miastami

Aplikacje dedykowane rozwojowi smart city powinny nie tylko cechować się innowacyjnym zastosowaniem technologii i uchwyceniem najnowszych trendów, ale przede wszystkim adresować konkretne obszary funkcjonowania miast. O słuszności swoich pomysłów uczestnicy konkursu mieli okazję przekonać się podczas Smart Cities Tour - pierwszego w historii polskiej edycji konkursu roadshow, w ramach którego autorzy projektów mogli skonfrontować swoje pomysły z włodarzami miast. Co więcej, w serii wydarzeń wzięli także udział przedstawiciele inwestorów, którzy podpowiadali młodym twórcom jak mogą zwiększyć biznesowy potencjał swoich projektów. Kolejne spotkania odbyły się we Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Gdańsku, Katowicach i Rzeszowie. Ostatnie, podsumowujące, miało miejsce w Warszawie 17 marca. To w jego trakcie zostali wyłonieni finaliści.

Reklama

"Bardzo nam miło, że warsztat Microsoft Imagine Cup 2017 mógł odbyć się w Poznaniu. Szczególnie cieszy nas to, że wydarzenie doskonale wpisało się w miejsce i realizowane przez nas działania wspierające rozwój przedsiębiorczości technologicznej. Uruchomiona przez miasto w grudniu ub.r. przestrzeń pracy wspólnej +JEDEN dedykowana jest takim właśnie wydarzeniom, które w praktyczny sposób służą wsparciu pomysłodawców. Młodzi twórcy zaprezentowali interesujące rozwiązania, a zaproszeni przedstawiciele Miasta i eksperci z Microsoftu mogli przekazać swoje uwagi, wskazać obszary, nad którymi należy jeszcze popracować, jak również pochwalić ciekawe inicjatywy. Taka informacja zwrotna jest bardzo cenna dla młodych twórców, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w biznesowym świecie" - podsumowuje Joanna Jajus, Dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania. "Cieszy również to, że z 8 projektów przedstawionych podczas warsztatu, aż 4 były z Poznania. Mamy nadzieję, że wyłonione najlepsze zespoły, również poznańskich studentów, przejdą do wyższych etapów konkursu i pojadą na finał do siedziby Microsoftu w Redmond w USA" - dodaje.

Inteligentne miasto oparte na aplikacjach

Autorzy projektów dostali szansę na to, aby zaprezentować swoje pomysły i uzyskać odpowiedź na to, na ile mają one realne szanse usprawnić funkcjonowanie tkanki miejskiej w jej konkretnych aspektach. Wśród zgłoszonych projektów znalazły się m.in. aplikacja ułatwiająca komunikację pomiędzy osobami głuchymi a niesłyszącymi, ekomoskitiera okienna przeciwdziałająca dostawaniu się zanieczyszczeń z powietrza do pomieszczeń, inteligentny nośnik reklamowy czy komunikator dla niewidomych.

Projekty, które zwyciężyły w ścieżce smart city mają za zadanie usprawniać funkcjonowanie metropolii w obszarach:

Jan Heweliusz

Projekt zespołu - Jan Heweliusz to cyfrowy miejski asystent (chatbot), który wprowadza innowacyjne podejście do komunikacji na linii administracja publiczna i obywatele. Rozwiązanie ma być pierwszym źródłem kontaktu mieszkańców z miastami, dzięki któremu będą oni mogli dowiadywać się o działaniu urzędów - ich godzinach działania, kolejkach, lokalizacjach, o ważnych i ciekawych wydarzeniach w ich okolicy, utrudnieniach na drogach oraz o pilnych komunikatach od miasta.

Activy

Activy - to internetowa platforma wynagradzania użytkowników za wybór roweru jako podstawowego pojazdu do przemieszczania się w miastach. Rejestrowane w aplikacji mobilnej przejazdy są następnie przeliczane na punkty przyznawane na podstawie zaoszczędzonego w ten sposób CO2. Na koniec każdego miesiąca użytkownicy biorą udział w losowaniu nagród w konkursach wewnętrznych organizowanych przez pracodawców czy uczelnie, ale także tych otwartych - organizowanych przez miasta.

Netizens

Sound and Smog to rozwiązanie, które w wygodnej formie dostarcza dane odnośnie hałasu i zanieczyszczeń na terenie miast w czasie rzeczywistym. Dzięki zastosowaniu wielu punktów pomiarowych, zbierane w ten sposób informacje są wysokiej jakości i umożliwiają identyfikowanie problemów w skali całych ośrodków miejskich. Na ich podstawie władze miasta mogą opracowywać mapy akustyczne i programy ochrony środowiska przed hałasem. Rozwiązanie pomoże przede wszystkim rozwiązać obecny problem z mapami akustycznymi, jakim są wysokie ceny ich przygotowania.

"Bardzo pozytywnie zaskoczył mnie stopień zaawansowania demonstrowanych pomysłów - w szczególności od strony biznesowej, były one mocno przemyślane, jednocześnie ich poziom bardzo wyrównany. Zwycięskiej trójce Future Processing udzieli pomocy w dopracowaniu rozwiązań udostępniając swoje know how. Widzimy też szanse na współpracę - szczególnie w przypadku rozwiązań walczących ze smogiem w polskich miastach. My także uważamy, że jest to poważny problem i jako firma oferujemy rozwiązania związane z tą tematyką." - podsumowuje Szymon Janota, szef jednostki biznesowej Smart City w Future Processing, juror w kategorii smart city.

"Idea konkursu Imagine Cup doskonale się wpisuje w założenia strategii marki "Stolica Innowacji". Rzeszów od lat stawia na nowatorskie rozwiązania. Sprawdza się to zarówno w kontekście poszukiwania interesujących konceptów, np. poprzez cykliczną organizację Forum Innowacji czy Hackathonu Rzeszów, jak i wsparcia dla lokalnego ekosystemu startupów. W celu przyciągnięcia nietuzinkowych inicjatyw do miasta powstała w Rzeszowie m.in. nowa jednostka organizacyjna - Biuro Obsługi Inwestora, a specjalnie powołana Komisja Przedsiębiorczości ma na celu ułatwienie młodym przedsiębiorcom założenie swoich biznesów, dzięki którym wprowadzane są w życie śmiałe wizje zmieniające życie mieszkańców Rzeszowa, Polski, a w przyszłości być może nawet... świata. Cieszy nas szczególnie fakt, że w tym roku w Rzeszowie zorganizowano po raz pierwszy eliminacje Imagine Cup w kategorii Smart City. Mamy świadomość, że przyczyniły się do tego m.in. sukcesy młodych Rzeszowian w poprzednich edycjach konkursu: Vadyma Melnyk - właściciela Cervi Robotics i Michała Ręczkowicza - prezesa PrimeBitStudio. 

Z drugiej strony, w mieście prężnie rozwija się ruch Smart City Rzeszów, wdrażane są innowacyjne założenia tej koncepcji (np. inteligentny system transportowy, ugruntowana wielopoziomowo partycypacja społeczna, dostosowywanie edukacji do potrzeb lokalnego rynku). Najlepszym potwierdzeniem moich słów jest fakt otrzymania przez Prezydenta Ferenca w zeszłym roku statuetki "Człowieka Roku Smart City" w prestiżowym konkursie Smart City Forum, zrzeszającym wszystkie duże polskie miasta i instytucje orientujące się w tej tematyce" - podsumowuje spotkanie Konrad Fijołek, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. "Żywię nadzieję, że inicjatywy Microsoftu znajdą na stałe miejsce w kalendarzu imprez "Stolicy Innowacji", a synergia wysiłków: Ratusza i państwa marki przyniesie w przyszłości obopólne korzyści" - dodaje Konrad Fijołek.

Finaliści na start już 26 kwietnia

Zespoły wyłonione ze ścieżki smart city wezmą udział w krajowych finałach konkursu Imagine Cup, które odbędą się w dniach 26-27 kwietnia. Wtedy zmierzą się oni z finałową piętnastką konkursu, z którą powalczą o możliwość reprezentowania Polski na międzynarodowych finałach w Seattle i o nagrodę główną w wysokości 100 tysięcy dolarów oraz możliwość zaprezentowania swojego pomysłu przed CEO firmy Microsoft, Satyą Nadellą.

"Z roku na rok Imagine Cup Smart City Challenge gromadzi coraz więcej projektów, które nie tylko budzą zainteresowanie inwestorów, ale też finalnych klientów, jakimi są miasta. Projekty zgłoszone w tym roku mają szansę usprawnić konkretne obszary funkcjonowania miast takich jak transport, komunikacja czy kwestie zanieczyszczeń powietrza. Tegoroczna trasa Imagine Cup Smart City Tour, podczas której zespoły mogły zaprezentować swoje projekty bezpośrednio przedstawicielom miast, stworzyła wiele okazji do dyskusji wokół konkretnych rozwiązań i możliwości ich wdrożenia. " - mówi Magda Taczanowska, dyrektor ds. sektora publicznego z Microsoft.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Imagine Cup
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy