Odkryto dwie nowe samotne planety

Nie wszystkie planety orbitują wokół gwiazd. Istnieją obiekty zwane samotnymi planetami, którym udaje się uciec grawitacji gwiazdy macierzystej. Teraz naukowcy odnaleźli dwie nowe takie planety.

Planety odkryto dzięki technice mikrosoczewkowania grawitacyjnego w ramach projektu Optical Gravitational Lensing Experiment (OGLE). Trwa on już ponad dwie dekady i ma na celu wykrywanie subtelnych zmian światła na tle gwiazd, gdy przechodzą przed nimi masywne obiekty. Grawitacja obiektu wielkości planety może zagiąć światło na kilka dni, ale nowo odkryte obiekty były widoczne mniej niż pół dnia.

Pierwszy z tajemniczych obiektów - OGLE-2017-BLG-0560 - został odkryty 16 kwietnia 2017 r. i został potwierdzony przez trzy inne obserwatoria. Nie wiadomo jaka odległość dzieli nas od planety, podobnie jest z masą. Pierwsze szacunki wskazują, że ta samotna planeta może mieć masę kilku do 20 mas Jowisza.

Dzięki odkryciu OGLE-2017-BLG-0560 naukowcy postanowili przyjrzeć się danym zebranym przez wcześniejsze pomiary, by upewnić się, czy podobne planety nie zostały pominięte w poprzednich analizach. W ten sposób odkryto OGLE-2012-BLG-1323, przeoczony sygnał z sierpnia 2012 r. Ta planeta może być tak mała jak Ziemia, jeżeli znajduje się w pobliskim dysku galaktycznym, a może być wielkości Neptuna, jeżeli znajduje się dalej - w centralnym zgrubieniu galaktycznym.

O nowo odkrytych obiektach tak naprawdę nie wiadomo nic. Naukowcy nie mają nawet pewności, że są to samotne planety, bo równie dobrze mogą orbitować wokół gwiazd po ekscentrycznych orbitach. Jeżeli potwierdzi się, że odkryte obiekty to faktycznie samotne planety, może to sugerować, że jest ich w wszechświecie znacznie więcej niż nam się wydawało.

Reklama

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy