Pierwszy układ podwójny gwiazd hiperprędkościowych

Astronomowie odkryli pierwszy znany nauce układ binarny, w którym gwiazdy poruszają się z prędkościami pozwalającymi niemal do ucieczki z galaktyki.

Współczesna astronomia zna ok. 20 gwiazd hiperprędkościowych, czyli takich, które poruszają się tak szybko, by móc uciec z galaktyki. Obiekt oznaczony jako PB 3877 jest pierwszym znanym układem podwójnym, który porusza się z tak ogromną prędkością. Został on odkryty przez astronomów z Uniwersytetu Fryderyka Aleksandra w Erlangen.

Do tej pory obowiązywała teoria, według której gwiazdy hiperprędkościowe są przyspieszane przez czarne dziury. W przypadku PB 3877 tak nie jest, bo niemieccy naukowcy wykazali, że obiekt ten nie pochodzi z centrum galaktyki. Prawdopodobnie jest to układ binarny, który przybył z innej galaktyki.

- Badamy gwiazdy hiperprędkościowe od 2005 r., czyli od momentu, w którym odkryto pierwsze trzy tego typu obiekty. Od tego czasu odkryto już ok. 20 takich gwiazd, ale wszystkie z nich są pojedyncze. PB 3877 to obiekt jedyny w swoim rodzaju - powiedział Ulrich Heber, członek zespołu badawczego.

Układ binarny PB 3877 jest oddalony od Ziemi o 18 tys. lat świetlnych. Gorąca gwiazda jest ok. 5 razy cieplejsza od Słońca, natomiast zimna jest o 1000oC chłodniejsza od naszej gwiazdy dziennej. Astronomowie kontynuują obserwacje PB 3877, dzięki czemu cały czas dowiadują się nowych informacji o niezwykłym obiekcie.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | gwiazdy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy