Innowacyjny lek antydepresyjny, który działa już po 24 godzinach

Naukowcy stworzyli lek, który jest w stanie cofnąć objawy depresji w ciągu 24 godzin, bez jakichkolwiek efektów ubocznych.

Zespół uczonych z Uniwersytetu w Maryland odkrył, że substancje ograniczające działanie neuroprzekaźnika GABA zwane ogólnie GABA-NAMs błyskawicznie przywracają równowagę neurochemiczną mózgu u zwierząt chorych na depresję. Działają tylko na rejony odpowiedzialne na nastrój, więc eliminują uczucie anhedonii, typowego dla depresji braku uczucia przyjemności, bez wpływania na inne obszary mózgu. Co najważniejsze, poprawa jest zauważalna już w ciągu 24 godzin od podania substancji.

- Te substancje przynoszą natychmiastową poprawę u zwierząt chorych na depresję. Jeżeli tak samo jest u ludzi, mogą zrewolucjonizować sposoby walki z depresją. Nasze badania otwierają zupełnie okno na zupełnie nowy rodzaj leków antydepresyjnych - powiedział Scott Thompson, szef zespołu badawczego.

Obecnie w leczeniu depresji wykorzystuje się głównie związki wywołujące wzrost poziomu serotoniny w mózgu. Środki te zdziałają jednak tylko u 30 proc. pacjentów, a pierwsze efekty terapii pojawiają się po 3-8 tygodniach od rozpoczęcia terapii. Lek antydepresyjny, który zaczyna działać już po 24 godzinach od zażycia może być gwoździem do trumny depresji jako choroby społecznej.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: depresja | lek antydepresyjny | psychologia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy