Medycyna przyszłości

Koniec z odleżynami dzięki innowacyjnej macie

Odleżyny są poważnym problemem wszystkich pacjentów, którzy przez długi czas są przykuci do łóżka. Niebawem problem ten może zostać rozwiązany, dzięki specjalnym matom z systemem MAP, które informują o częściach ciała najbardziej zagrożonych wystąpieniem odleżyn.

Odleżyny mogą wystąpić u każdego, kto, bez względu na wiek i kondycję fizyczną, będzie wystarczająco długo przykuty do łóżka. Odleżyny powstają, gdy skóra w danym miejscu jest za długo po ciśnieniem - są to zazwyczaj te same, powtarzające się obszary ciała. Właśnie to zjawisko naukowcy postanowili wykorzystać w konstrukcji innowacyjnych mat.

Mata szpitalna z systemem MAP (Monitor, Alert, Protect), którą zakłada się na materac, zawiera czujniki ciśnienia połączone z zewnętrznym ekranem. Stale monitoruje ona o miejscach ucisku leżącego na niej pacjenta. Mata ma wbudowane tysiące punktów, które w czasie rzeczywistym mierzą ciśnienie, jakie wytwarza ludzkie ciało. Tak opracowana mapa zostaje przesłana do małego, kolorowego monitora, a lekarz ma podgląd procesu formowania się odleżyn u pacjenta, przez co może odpowiednio szybko zareagować.

Sama technologia nie jest niczym nowatorskim, gdyż mechanizm powstawania odleżyn i ich przeciwdziałaniu, jest znany od lat. System MAP pozwala jednak na przesyłanie informacji o stanie pacjenta w czasie rzeczywistym, co do tej pory nie było możliwe.

Dzięki matom z systemem MAP pacjentom w szpitalach przyszłości można by zaoszczędzić wiele bólu i niewygody. Nie wiadomo jednak kiedy trafią one do użytku.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mata | szpital
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy