Medycyna przyszłości

Małże mogą zakażać się nowotworami - czy u ludzi może być podobnie?

Nowotwory mogą być zaraźliwe u niektórych skorupiaków, takich jak małże. Czy u ludzi również występują takie choroby?

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Columbia wykazują, że "zakaźne nowotwory" mogą być znacznie bardziej rozpowszechnione, niż nam się wydawało.

Chociaż rak może rozprzestrzeniać się do odległych części ciała (z dala od ogniska pierwotnego), to na ogół pozostaje w obrębie jednego organizmu. Ostatnio naukowcy odkryli, że komórki nowotworowe mogą czasami wydostawać się z organizmów i rozprzestrzeniać na inne. Do tej pory zakaźne nowotwory odnotowano tylko u psów i diabłów tasmańskich, co sugerowało, że są one wyjątkowo rzadkie w przyrodzie. Teraz, do tego towarzystwa dołączają także małże.

Biolodzy przebadali małże występujące w Kanadzie i Hiszpanii pod kątem obecności nowotworów złośliwych. Analizy genetyczne nowotworów i gospodarzy wykazały, że w prawie wszystkich przypadkach materiał genetyczny pochodzący z komórek nowotworowych nie pokrywa się z materiałem genetycznym gospodarza. Nowotwory pochodziły od innych zwierząt.

Te dokonujące inwazji komórki wydają się być najczęstszą przyczyną nowotworów podobnych do białaczki u małżów.

- Myślę, że najbardziej zaskakująca jest świadomość, że te zakaźne klony rozprzestrzeniające się między poszczególnymi zwierzętami w oceanach są bardzo powszechne. To potwierdza, że zwierzęta żyjące w morzach i oceanach naprawdę znajdują się we współdzielonym środowisku - powiedział Stephen Goff, główny autor badań.

Sposób transmisji nowotworów między małżami pozostaje niejasny. Diabły tasmańskie przekazują sobie komórki nowotworowe gryząc się w twarz, a psy drogą płciową. Możliwe jest, że komórki nowotworowe wydostają się z małż wraz z odchodami, a następnie atakują drogi oddechowe nowych ofiar.

Nie ma żadnych dowodów wskazujących, że zakaźne nowotwory mogłyby rozprzestrzenić się poza małże.

- Chciałbym uspokoić ludzi, że nie ma powodów do obaw, a nowotwory małż nie będą przekazywane do naszych organizmów. Zjawisko to jest możliwe tylko między blisko spokrewnionymi gatunkami - powiedział Goff.

Przyszłe badania wskażą, czy ludzkie nowotwory także mogą w jakichś okolicznościach zyskać status zakaźnych.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Nowotwór | Onkologia | małże | raki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy