Nadmiar snu może cię zabić

Badania wykazują, że nadmiar snu może być dla nas równie szkodliwy co jego niedobór. Zbyt długi sen, szczególnie w połączeniu z siedzącym trybem życia, może zwiększyć ryzyko przedwczesnej śmierci.

Często słyszymy, że sen działa jak lekarstwo, pozwala nam odpocząć, zregenerować organizm i nabrać dystansu do wielu spraw. Najnowsze badania naukowców z Australii wykazały, że spanie ponad 9 godzin na dobę oraz spędzanie większości dnia w pozycji siedzącej, może stanowić połączenie równie zabójcze, jak palenie papierosów i picie.

W badaniu przeprowadzonym na 230 tys. uczestnikach przez dr Melody Ding z Uniwersytetu w Sydney, zbadano wpływ snu na nasze zdrowie. Okazało się, że takie czynniki jak nadmiar snu i siedzący tryb życia nie mogą być przez nas ignorowane, podobnie jak palenie papierosów, nadmierne picie alkoholu czy zła dieta oraz nieaktywność fizyczna. Wszystko to ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.

W badaniach odkryto również, że brak snu mniej niż siedem godzin na dobę również zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci. Warto zatem zadbać o odpowiednią ilość ruchu w ciągu dnia. Nawet jeśli będzie to tylko dłuższy spacer albo lekkie poranne ćwiczenia.

Reklama

Pamiętajmy o odpowiedniej ilości snu, gdyż w taki sposób zmniejszymy ryzyko przedwczesnego zgonu.

Tylkomedycyna.pl
Dowiedz się więcej na temat: sny | sen | nadmiar snu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama