Medycyna przyszłości

Odkryto trzeci stan świadomości - dysanestezję

Badania przeprowadzone na pacjentach znajdujących się w stanie narkozy wykazały, że oprócz pełnej świadomości i nieświadomości istnieje trzeci, pośredni stan umysłu - dysanestezja.

Dysanestezję odkryto poprzez wprowadzenie 34 przechodzących operację pacjentów w stan pełnej narkozy, z całkowitym paraliżem ciała, ale z pominięciem jednego z przedramion. Naukowcy poprosili pacjentów aby ci poruszali odpowiednim palcem na komendę, gdy będą świadomi lub poczują ból w trakcie operacji.

Okazało się, że ponad 30 proc. badanych poruszyła palcem, gdy ich o to poproszono, ale żaden nie wykonał ruchu palcem potwierdzając, że jest w stanie pełnej świadomości lub odczuwa ból. Jedynym wyjaśnieniem jest zatem istnienie trzeciego stanu świadomości, w którym człowiek człowiek jest świadomy, ale nie w pełni zdaje sobie z tego sprawę.

Naukowcy przekonują, że dysanestezja jest niegroźna, ale sama perspektywa odzyskania świadomości w trakcie operacji przyprawia o ciarki na plecach. Anestezjolodzy już od dłuższego czasu chcieli sprawdzić czy pacjenci mimo paraliżu pozostają świadomi i odczuwają ból. W przyszłości ma być możliwe opracowanie precyzyjniejszych środków monitorujących czy pacjent jest już nieświadomy, czy jeszcze nie.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: paraliż | świadomość | narkoza | operacja | Medycyna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama