Medycyna przyszłości

Placebo tak skuteczne jak prawdziwe leki

Od dawna wiadomo, że siłą umysłu można uleczyć praktycznie wszystko, trzeba tylko wierzyć, że jest to możliwe. W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono właśnie badania, których wyniki zdają się potwierdzać tę zasadę. Wykazały one, że różnica skuteczności działania między placebo i prawdziwymi lekami jest niemal niezauważalna.

Wysokie wskaźniki wyleczenia zostały zarejestrowane po zastosowaniu substancji, które nie mają wpływu medycznego na organizm. Naukowcy odkryli, że w ciągu ostatnich 25 lat zwiększyła się liczba przypadków pozytywnego wpływu na siłę wyleczenia za pomocą przekonania, że pomaga im lek.

Eksperci twierdzą, że dobre wyniki z placebo osiągnięto zwłaszcza u tych pacjentów, którzy przeżywają przewlekły ból, depresję, zmęczenie i nudności.

Poprzez obrazowania naukowcy byli w stanie odkryć, że u pacjentów otrzymujących placebo zaczynają pracować części mózgu, które kontrolują ból. W trakcie badania pacjenci anonimowo otrzymali lek lub placebo, a następnie zapisywali zmiany w swojej kondycji.

Koncerny farmaceutyczne są sfrustrowane, bo lata badań w celu stworzenia wymyślnych leków na depresję zostały zakończone bezskutecznie. Ich ogromne inwestycje okazały się zbędne, ponieważ jednym z warunków uznania nowych leków jest porównanie ich z placebo.

Reklama

Wygląda na to, że na podobnej zasadzie swe sukcesy święci homeopatia, która na pierwszy rzut oka nie może działać, a niektórych po prostu leczy. To prawdopodobnie ta sama siła, która nie pozwala zarejestrować nowego leku na depresję, czyniąc placebo równie skutecznym środkiem, co nowy farmaceutyk.

Tylkomedycyna.pl
Dowiedz się więcej na temat: efekt placebo | farmakologia | farmacja | leki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy