Medycyna przyszłości

Substancje psychotropowe dla leniwych

Substancje psychotropowe nie zawsze są złe i szkodliwe. Okazuje się, że kontrolowane zażywanie niektórych z nich może nakłonić leniwe osoby do regularnego wysiłku fizycznego.

Zespół uczonych z Uniwersytetu Kent prowadzony przez Samuele Marcora odkrył, że zażywanie niektórych substancji psychoaktywnych, takich jak kofeina, modafinil czy metylofenidat, może pomóc leniwym osobom wytrwać przy planie ćwiczeń. Choć metoda ta wydaje się niezwykle kontrowersyjna, to jest także skuteczna. Poza brakiem czasu to właśnie wysiłek jest uważany za największą przeszkodę w prowadzeniu aktywnego trybu życia.

Badania Marcora potwierdziły, że podanie niektórych substancji psychoaktywnych może pomóc osobom z niską motywacją do wykonywania choćby najprostszych ćwiczeń, np. spacerowania. Mimo iż metody takie budzą obiekcje natury etycznej, to trzeba pamiętać, że środki psychotropowe stosuje się m.in. w rzucaniu palenia czy leczeniu otyłości.

Szacuje się, że brak aktywności powoduje 2 razy więcej zgonów rocznie niż otyłość, więc warto zainteresować się kontrowersyjnym planem Marcora.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: aktywność fizyczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy