Medycyna przyszłości

Wysokie osoby bardziej podatne na nowotwory

Wyższe osoby są bardziej podatne na nowotwory od niższych. Badania szwedzkich uczonych rzucają nowe światło na sposoby walki z tymi chorobami.

Zespół uczonych z Karolinska Institute pod kierownictwem dr Emelie Benyi przeprowadził obserwacje ponad 5,5 mln osób urodzonych w latach 1938-1991. Wzrost badanych zawierał się w szerokim przedziale 100-225 cm. Okazało się, że ryzyko wystąpienia nowotworu zwiększa każde 10 cm ponad prawidłowy wzrost, za który uznaje się 152 cm. U mężczyzn o 11 proc., u kobiet o 18 proc.

Nie jest tajemnicą, że na chorobę nowotworową bardziej podatne są osoby ponadprzeciętnie wysokie. Odkrycia Beneyi sugerują, że wysokie kobiety są o 20 proc. bardziej narażone na raka piersi i aż o 30 proc. bardziej podatne na czerniaka. Czym to jest spowodowane?

- Wysokie osoby mają większą liczbę komórek w ciałach, które potencjalnie mogą przeobrazić się w nowotwór. Wyższe ryzyko może także wynikać z większego zapotrzebowania energetycznego, które już wcześniej powiązano z nowotworzeniem - powiedziała Beneyi.

Przeciętny wzrost Szwedek wynosi 170 cm, co oznacza, że jedna na dziesięć kobiet zachoruje na raka piersi. Polki "na szczęście" są niższe. Przeciętny wzrost Polki w pierwszej dekadzie XXI w. to 165 cm.

Należy pamiętać, że każdy nowotwór jest niezwykle skomplikowany, a jego powstanie zależy od wielu czynników. Należą do nich predyspozycje genetyczne i styl życia. Nawet wysokie osoby, które unikają używek i regularnie uprawiają sport, mogą być znacznie zdrowsze od tych, które o siebie nie dbają.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Nowotwór | Onkologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy