Fujitsu Stylistic S01 - smartfon dla seniora
Na targach Mobile World Congress w Barcelonie pojawił się pierwszy smartfona dla seniora – Fujitsu Stylistic S01. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie rozwiązania zaproponowała klientom japońska firma.
Telefon dla seniora kojarzy się nam z topornym kształtem, ogromnymi przyciskami i maksymalnie uproszczonym menu. Fujitsu wyszło jednak z założenia, że ludzie starsi mogą potrzebować czegoś więcej - np. poczty elektronicznej, map Google czy aplikacji. Ale wszystko to wciąż powinno cechować się maksymalną prostotą i funkcjonalnością. I taki właśnie jest Stylistic S01.
Urządzenie zostało wykonane skromnie, ale solidnie - jest odporne na zachlapania i kurz. Wygodnie leży w dłoni, a obecność tylko jednego przycisku systemowego - home - ułatwia obsługę interfejsu. Kluczową rolę odgrywa jednak 4-calowy wyświetlacz o rozdzielczości WVGA, czyli 480 x 800 pikseli. Został on wyposażony w technologię przyjazną ludziom osobom starszym, którym trudno obsługiwać superczułe ekrany nowoczesnych smartfonów. Dzięki niej delikatne dotknięcie powierzchni panelu tylko podświetla dany element interfejsu, a dopiero mocniejszy nacisk wywołuje żądaną reakcję.
Smartfon działa bardzo szybko i płynnie. Układ Qualcomm o taktowaniu 1,4 GHz i 1 GB pamięci RAM bez trudu radzą sobie z obsługą mocno zmodyfikowanego i pozbawionego wszelkich animacji Androida w wersji 4.0.4. Na ekranie głównym znalazły się duże ikony poszczególnych aplikacji i funkcji, w tym: kontaktów, dialera, poczty elektronicznej czy map Google. Wszystko przypomina trochę "kafelki" z mobilnego Windowsa.
Fujitsu zrywa ze schematem, według którego telefon dla seniora ma tylko podstawowe wyposażenie. S01 ma pod pokładem aparat o matrycy 8 Mpix, przednią kamerkę do wideorozmów, WiFi, Bluetooth, GPS, slot na karty microSD oraz 4 GB wbudowanej przestrzeni dyskowej.
Po chwili zabawy można było odnieść wrażenie, że Japończykom się udało. Urządzenie jest naprawdę proste w obsłudze, a interfejs niezwykle przejrzysty. Na pierwszy rzut oka trudno odgadnąć, że pod kolorowymi kafelkami kryje się oprogramowanie z Samsungów, HTC czy Sony.