Projekt Ara nadal żywy. Pierwszy modułowy telefon prosto z MWC 2015
Koncepcja smartfona zbudowanego z modułów w postaci wymiennych klocków to pomysł odważny i wszystko wskazuje na to, że zostanie on zrealizowany. Na targach MWC 2015 firma Yezz pokazała własną wersję Projektu Ara, który jeszcze w tym roku ma trafić do sprzedaży.
Projekt Ara został pierwotnie przedstawiony przez Google, a teraz jest rozwijany przez inne firmy zajmujące się elektroniką. Poza Yezz swoje wersje Projektu Ara ma zaprezentować m.in. Toshiba, Fujitsu czy Innolux. Trudno jednak oczekiwać, by Arą zainteresowali się także giganci rynku mobilnego, np. Samsung, Sony czy LG.
Podczas targów MWC 2015 można było przyjrzeć się bliżej szkieletowi telefonu i dedykowanym mu modułom (czyli klockom). Zgodnie z założeniem Projektu Ara, użytkownik może sam zadecydować czy urządzenie wyposażyć w większą baterię, mocniejszy aparat, moduł płatności bezprzewodowych czy 20-megapikselowy aparat. Takim rozwiązaniem zainteresowanie wyraża wiele osób, a znalezienie partnerów biznesowych dla Google'a nie jest problemem. Jedną z pierwszych firm wybranych przez giganta z Mountain View jest francuski Yezz.
Poszczególne komponenty telefonu można było zobaczyć na targach MWC 2015, ale tylko w szklanej gablocie. Można nawet wątpić czy były to realne komponenty elektroniczne, czy tylko plastikowe atrapy z kolorowymi naklejkami. Całość nie wygląda imponująco, ale uruchamia wyobraźnię, bo właśnie tak mogą wyglądać smartfony przyszłości. Dla odbiorcy końcowego problemem może być cena modułów. Komponenty do Projektu Ara mają kosztować od 50 do 500 dol. Można przewidywać, że stworzenie własnego telefonu średniej kasy może być po prostu nieopłacalne.
Funkcjonalny projekt Ara będzie miał swoją premier w bieżącym roku w Portoryko.