W Arabii Saudyjskiej odkryto tajemnicze struktury niewiadomego pochodzenia

Około 400 kamiennych budowli zbudowanych na szczycie starożytnego płaskowyżu wulkanicznego w Arabii Saudyjskiej zostało sfotografowanych przez satelitę. Nie jest jasne, kto je zbudował i dlaczego, ale wydaje się, że są czymś na kształt bram powstałych przez "najstarszych ludzi w tej okolicy".

Wykorzystując dodatkowe zdjęcia lotnicze, David Kennedy z Uniwersytetu Zachodniej Australii, zaproponował swoje przemyślenia na temat tych enigmatycznych konstrukcji. Okazało się, że są one liczniejsze i rozleglejsze niż pierwotnie się wydawało. Setki podobnych konstrukcji były rozsiane po całym półwyspie - ale wciąż nie wiadomo, po co.

David Kennedy nawiązuje do opowieści o Beduinach, którzy po raz pierwszy natknęli się na takie konstrukcje w latach 20. ubiegłego wieku. Mówili o nich jak o "dziełach starych ludzi".

Arabia Saudyjska jest od dawna oporna na badania lotnicze, ale międzynarodowe doniesienia Kennedy'ego to zmieniły, przynajmniej tymczasowo. Lecąc nad jedną z najlepiej widocznych kamiennych struktur - nad polem wulkanicznym Harrat Khaybar - naukowiec wykonał kilka zdjęć i uchwycił struktury z ogromną dokładnością.

W Harrat Khaybar znajduje się co najmniej 400 przypominających ściany "bram", niezliczone "koła", 917 "latawców" i mnóstwo "breloczków do kluczy", które zostały zaprojektowane do celów pogrzebowych. Naukowcy nie mają pojęcia, w jakich celach powstały te struktury.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Arabia Saudyjska | tajemnice

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama