Prezentownik

Jak wybrać dobry i niedrogi smartfon?

Czy dobry smartfon musi być drogi? Niekoniecznie. W sklepach jest wiele ciekawych urządzeń za rozsądną cenę. Trzeba jednak wiedzieć, jak szukać i na co zwracać uwagę.

Czasy tanich i jednocześnie złych smartfonów odeszły w zapomnienie. Teraz nie trzeba wydawać ponad dwóch tysięcy złotych na dobrze wykonane i wyposażone urządzenie. Takie znajdziemy bowiem za maksymalnie połowę tej kwoty. Wystarczy szukać z głową i wiedzieć, na co zwracać uwagę.

Wykonanie przede wszystkim

Wiadomo, że najłatwiej oszczędza się na materiałach, dlatego przy wyborze smartfona za rozsądną cenę należy zwrócić szczególną uwagę na obudowę - jakość jej wykonania i tworzywa, z których jest zbudowana. Nie trzeba jednak marnować czasu w sklepach i dokładnie przyglądać się wszystkim interesującym modelom. Wystarczy postawić na producenta, który dba o jakość wykonania swoich produktów. Jednym z nich jest firma ASUS, która w produkcję urządzeń mobilnych zaangażowana jest od wielu lat, a każde swoje urządzenie projektuje z wielką starannością. Wystarczy popatrzeć na smartfony ASUS ZenFone 5 (A500KL) oraz ZenFone 6 (A600CG).

Reklama

Seria ZenFone inspirowana klasycznym wzornictwem ASUS ZenBook ma ikoniczne wykończenie w koncentryczne okręgi, które nadaje jej ponadczasowy wygląd i fakturę.

Tylna część obudowy modelu ZenFone 5 jest anodyzowana na siedem sposobów, by uzyskać niekonwencjonalne wykończenie w metalicznym kolorze. Taki efekt udało się osiągnąć poprzez precyzyjną obróbkę sterowaną komputerowo - z nacięciami diamentem pod kątem 45° na głębokość 0,13 mm. Efekt końcowy jest znakomity i niepowtarzalny, co konsumenci docenili już dawno w kultowych ultrabookach ZenBook.

Nowoczesny wygląd i staranne wykonanie to nie wszystko, ponieważ smartfon musi być solidy i przetrwać próbę czasu. Dlatego firma ASUS poddaje swoje urządzenia surowym testom wytrzymałościowym, na które składają się testy odporności na ciepło, reakcji panelu, nacisku przycisków i stabilności komunikacji. Starania firmy zostały docenione i nagrodzone prestiżowym wyróżnieniem Red Dot Design Award.

Wyświetlacz

Ekran jest chyba najważniejszym elementem smartfona, ponieważ nie tylko wyświetla wszystkie informacje, ale również umożliwia dotykową obsługę. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby jego jakość była na jak najwyższym poziomie, a wielkość dostosowana do potrzeb użytkownika.

Obecnie panuje moda na duże wyświetlacze i nie ma w tym nic dziwnego. Na 5- i 6-calowych panelach można bardzo wygodnie przeglądać strony www, czytać książki, czasopisma, grać w gry czy oglądać filmy. Jednak odpowiednio duży ekran musi uzupełniać odpowiednia rozdzielczość, aby wyświetlany obraz był ostry i czytelny. Jednak czy wszystkie te elementy można znaleźć w smartfonie za rozsądną cenę?

ASUS udowadnia, że tak. Model ZenFone 5 został wyposażony w 5-calowy ekran o optymalnej rozdzielczości HD, a więc 720 x 1280 pikseli. Gwarantuje ona bardzo ostry obraz, a przy tym nie obciąży procesora i nie zwiększy zanadto zapotrzebowania na energię. To jednak nie koniec, ponieważ matryca smartfona ZenFone 5 to ISP zapewniający wierne odwzorowanie kolorów, wysoką jasność i czytelność w słońcu oraz świetne kąty widzenia.

Z kolei dla osób poszukujących jeszcze większych urządzeń można śmiało polecić model ZenFone 6 charakteryzujący się 6-calową przekątną panelu IPS o rozdzielczości HD 800 x 1280 pikseli i jasności rzędu 400 nitów. Wyświetlacze obu modeli są wyposażone w technologię ASUS TruVivid z bardziej klarownymi, jaśniejszymi i pięknymi kolorami.

Wydajność

Wiele tanich smartfonów wykorzystuje podzespoły mniej znanych producentów, co odbija się na ich wydajności, optymalizacji i zarządzeniu energią. ASUS postawił na układ SoC jednego z największych i najbardziej doświadczonych graczy w tej branży - firmę Intel. W ten sposób udowadnia, że smartfon za rozsądną cenę może być niezwykle szybki i wydajny.

ZenFone 5(A500KL) wykorzystuje potężny układ Intel Atom Z2580/ Z2560 (w zależności od wersji), który może bez problemu obsługiwać kilka zadań jednocześnie, zapewniając wciągającą rozgrywkę. Wsparciem dla niego są 1 lub 2 GB pamięci RAM (w zależności od zastosowanego układu Intel Atom) oraz procesor graficzny PowerVR SGX544MP2.

Sercem smartfona ZenFone 6 (A600CG) jest Intel Atom Multi-Core Z2580 2.0 GHz z technologią Intel Hyper-Threading zapewniający najwyższe osiągi i wydajność. Aplikacje szybko się uruchamiają, a gry i strony internetowe z dużą ilością kodu JavaScript działają płynnie - a wszystko to bez zwiększonego zużycia baterii. Układ jest wspierany przez 1 lub 2 GB pamięci RAM oraz procesor graficzny PowerVR SGX544MP2.

Bateria

Ważnym elementem wyposażenia smartfonów jest również bateria, dlatego przed zakupem należy sprawdzić pojemność ogniwa wyrażaną w specyfikacji w mAh (miliamperogodzinach). Zasada jest tutaj bardzo prosta - im więcej, tym lepiej. Dobrym wynikiem są ponad 2000 mAh, a doskonałym - gwarantującym nawet trzy dni na jednym ładowaniu - ponad 3000 mAh.

Pojemnie baterie można znaleźć nie tylko w drogich urządzeniach. ASUS Zenfone 5 jest wyposażony w ogniwo o pojemności 2110 a Zenfone 6 aż 3300 mAh! 

Dual SIM

Smartfon typu dual SIM to taki, w którym można umieścić dwie karty SIM. Dzięki temu jedno urządzenie skutecznie zastępuje dwa. Takie rozwiązanie sprawdza się nie tylko w przypadku telefonu prywatnego i służbowego, ale również - co jest szczególnie istotne w przypadku ludzi młodych - umożliwia korzystanie z jednej karty do nielimitowanych rozmów i SMS-ów, a z drugiej tylko do internetu.

Dual SIM to ważna cecha smartfonów i przed wyborem idealnego urządzenia warto wziąć ją pod uwagę. Warto również podkreślić, że oba urządzenia serii ZenFone obsługują właśnie dwie karty SIM.

materiały promocyjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy