Sztuczna inteligencja kontra fałszywe wiadomości

Wykorzystanie AI do manipulacji w internecie to coraz powszechniejsze zjawisko. Naukowcy z uniwersytetu Harvarda opracowali nowe narzędzie, które w inteligentny sposób może wykryć tekst napisany przez inne inteligentne algorytmy.

Fałszywe wiadomość (z ang. fake news) to wbrew pozorom groźna broń, która może w ogromnym stopniu wpłynąć na opinie publiczną. Nowoczesne algorytmy bazujące na sztucznej inteligencji potrafią w niemal niewykrywalny sposób tworzyć wprowadzające w błąd treści. W przeciwieństwie do ludzi, komputer nie wymaga snu i odpoczynku, dlatego też przesyłane informacje mogą wręcz zalewać internet.

Lekarstwem na to ma być... inna sztuczna inteligencja. Zaawansowane narzędzie stworzone przez studentów uniwersytetu Harvarda potrafi wykryć w materiałach powtarzające się wzorce, których często używają inteligentne spam-boty. W przypadku gdy sprawdzany fragment tekstu, okaże się napisany w zbyt przewidywalny sposób jak na człowieka, inteligencja to wykryje i poinformuje o wystąpieniu prawdopodobnej dezinformacji.

Reklama

Rozwiązanie amerykańskich uczniów, to nie pierwszy pomysł na zwalczanie fałszywych newsów. Tego typu sprawami zajmują się już istniejące organizacje, które zatrudniają sporo grono ekspertów pracujących podobnie jak opisywany wirtualny projekt. Sztuczna inteligencja umiejąca rozpoznać fałszywy tekst, zapewne wpłynęłaby w dużym stopniu na wydajność ich pracy.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama