Tablet, telefon i notebook na komunię

Test Apple iPhone 5 - najlepszy smartfon w historii Apple

O każdym kolejnym iPhonie mówi się, że bije na głowę poprzednika. Za każdym razem okazuje się, że to nie tylko puste hasła reklamowe. Tak samo jest z iPhonem 5 - niezaprzeczalnie najlepszym smartfonem Apple w historii.28 września 2012 r. zakończył się jeden z najbardziej spektakularnych okresów oczekiwań i świat ujrzał najnowsze dziecko Apple. Z tłumu popłynęły - jak zwykle - głosy zachwytów, ale także nadspodziewanie intensywna fala krytyki. iPhone 5 okazał się dokładnie tym, czego świat oczekiwał. Żadnych niespodzianek, żadnego "one more thing", chłodna kalkulacja - to najważniejsze wnioski z ostatniej konferencji Apple. Mieszane odczucia po premierze trochę przysłoniły prawdziwe oblicze iPhone'a 5, a tym w istocie można się zachwycić.

Lekki jak piórko

Firma Apple jeden ze swoich produktów już reklamowała hasłem "lekki jak piórko", ale ta fraza doskonale pasuje do iPhone'a 5. Smartfon stylistycznie nie różni się znacznie od modelu 4S. Nowe materiały użyte do jego budowy - szczególnie aluminium - znacznie odchudziły słynne dziecko Apple. Redukcja wagi robi piorunujące wrażenie. iPhone 5 jest dłuższy od poprzednika i lżejszy o 28 gramów. Wymiary urządzenia wynoszą 123,8 x 56,8 x 7,6 mm, a jego masa zamyka się w 112 gramach. Telefon pewnie leży w dłoni, a przy uchu prezentuje się niezwykle elegancko.

Reklama

Najnowszy iPhone to klasyczny przykład następnej generacji popularnego sprzętu. Smartfon jest lepiej wykonany od poprzednika i ma mocniejsze podzespoły, ale główną nowością jest ekran. Nie zmienił się jego typ - nadal mamy do czynienia z rewelacyjną Retiną. Inna jest jednak przekątna - najbardziej rozpoznawalne na świecie 3,5 cala urosło do 4. Sam panel nie rozszerzył się, a jedynie wydłużył, dzięki czemu na ekranie głównym systemu zmieścił się dodatkowy rząd ikonek, które już nie sprawiają wrażenia ciasno upakowanych. Sam wyświetlacz cechuje nie tylko wyższa rozdzielczość (1136 x 640 pikseli), ale i lepsze nasycenie barw oraz kontrast.

Lepszy ekran ma znaczenie w kontekście pracy z multimediami. Zdjęcia, gry i wideo, nawet w tak nietypowych proporcjach, wyglądają na smartfonie rewelacyjnie. Nieco mniej komfortowo jest przy przeglądaniu stron internetowych. Na ekranie mieści się więcej tekstu, ale tylko na długość - w domyślnym rozmiarze czcionki nie będzie to wcale większym udogodnieniem.

Liczy się wnętrze

iPhone 5 jest napędzany przez dwurdzeniowy procesor Apple A6 o taktowaniu 1,02 GHz wspomagany przez 1 GB pamięci RAM. Jak zwykle - dzięki doskonałej optymalizacji systemu operacyjnego - wydajności nowego iPhone'a nie można niczego zarzucić. Większość czynności - otwieranie listy kontaktów, przeglądarki czy pisanie SMS-ów - odbywa się równie szybko, co u poprzednika, z jedną znaczącą różnicą. Czas potrzebny na uruchomienie aparatu fotograficznego jest zauważalnie krótszy, niż w modelu 4S.

Sam aparat nadal ma 8-megapikselową matrycę, choć dzięki usprawnionemu oprogramowaniu, robi zdjęcia lepszej jakości niż 4S. Ujęcia wykonane w świetle dziennym są wyjątkowo ostre, a ich kontrast i odwzorowanie kolorów nie pozostawiają wątpliwości, że obcujemy ze sprzętem z najwyższej półki. Nieco gorzej sprawa wygląda przy sztucznym oświetleniu, gdyż zdjęcia wydają się trochę zbyt czerwone.

Wraz z ostatnią aktualizacją iOS-a, Apple dodało możliwość wykonywania zdjęć panoramicznych. Mimo że dla świata smartfonów nie jest to żadna nowość - Samsung i HTC mogły pochwalić się tym wcześniej - w praktyce spisuje się bez zarzutu. Jeżeli uda nam się nie poruszać znacznie telefonem w trakcie rejestrowania obrazu, to nawet nie dostrzeżemy łączeń pomiędzy poszczególnymi ujęciami.

Ach, te mapy

Apple iPhone 5 pracuje pod kontrolą systemu iOS 6. Aktualizacja systemowa jest również dostępna na inne iGadżety, ale tylko na iPhonie 5 będziemy mogli dostrzec na ekranie głównym nie 5, a 6 rzędów ikonek. "Szósta" odsłona iOS-a wnosi niewiele istotnych nowości w stosunku do poprzedniej wersji. Do najważniejszych można zaliczyć integrację z Facebookiem oraz okryte złą sławą autorskie mapy Apple. Dlaczego gigant z Cupertino zrezygnował z bardzo dobrych Google Maps na rzecz nie w pełni dopracowanego półproduktu, pozostaje tajemnicą do dziś.

Spektakularnie w mapach Apple prezentuje się tryb widoku z lotu ptaka z trójwymiarową wizualizacją. Błędy w pisowni ulic i nieprawidłowo oznaczone miejscowości lub budowle, to w tym przypadku standard. Korzystając z nawigacji Apple można dojechać do celu, ale na każdym kroku należy zachować czujność, by nie zostać wyprowadzonym na manowce.

Nową funkcją iOS-a 6 jest aplikacja Passbook, która gromadzi karty pokładowe, bilety, karty lojalnościowe oraz kupony skanowane telefonem. W praktyce Passbook sprawdziłby się jeszcze lepiej, gdyby Apple zdecydowało się na montaż w smartfonie modułu NFC.

One more thing

Nowy smartfon Apple ma przeprojektowane złącze zasilania. Klasyczne wejście zastąpił węższy port Lightning, dzięki któremu na spodzie urządzenia, obok głośników znalazło się miejsce na gniazdo słuchawek. Złącze Lightning jest mniejsze od portu poprzedniej generacji, a kabel zasilania można podłączyć w obu kierunkach. Nowe rozwiązanie jest mało ekonomiczne - wszyscy posiadacze iPada będą musieli zainwestować dodatkowe pieniądze w zestaw specjalnych przejściówek, który standardowo tani nie będzie. Te wykorzystywane w poprzednich produktach Apple dla iPhone’a 5 będą bezużyteczne.

Do zestawu dołączono również słuchawki douszne EarPods. Dzięki ich przeprojektowanej obudowie, transmitowany dźwięk jest znacznie wyższej jakości niż u poprzednika. Do zestawu dostajemy również dyskretne etui podróżne, dzięki któremu kabel słuchawek nie będzie się plątać luzem w torbie.

Znowu najlepszy

iPhone 5 to bez wątpienia jeden z najlepszych smartfonów na rynku i zdecydowanie najpotężniejszy iPhone w historii. Czy warto wymienić na niego posiadany już model 4S? Użytkownicy, dla których 3,5-calowy ekran jest wystarczający, powinni poczekać na prawdziwą rewolucję, która być może przyjdzie wraz z premierą następnej generacji urządzenia. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z produktami Apple, powinny zacząć właśnie od iPhone’a 5.

Dziękujemy sieci Play za udostępnienie iPhone'a 5 do testów.

Plusy:

+ znakomita jakość wykonania;

+ lekki jak piórko;

+ fantastyczny ekran Retina;

+ przeprojektowane słuchawki;

+ świetna optymalizacja systemu;

+ mocne podzespoły;

+ bardzo dobry aparat;

Minusy:

- nietypowe proporcje ekranu;

- brak znaczących nowości w iOS 6;

- bałagan w mapach.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: iPhone 5 | Apple | Smartfon | iOS | Siri | retina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy