Tablet, telefon i notebook na komunię

Test Asus VivoTab RT - chimeryczny Transformer z Windowsem

Asus VivoTab RT to jeden z pierwszych na rynku przedstawicieli segmentu tabletów hybrydowych z Windowsem RT. Jest zgrabny, elegancki i dobrze wykonany, ale czy na pewno to sprzęt dla każdego?




Asus VivoTab RT idealnie wpasowuje się w niszę niezagospodarowaną jeszcze przez tajwańskiego producenta. To tak naprawdę kolejny sprzęt z serii Transformer, zarządzany przez Windowsa RT. System ten powstał specjalnie z myślą o tabletach, choć oferuje znacznie mniejsze możliwości niż pełnoprawna wersja Windowsa 8. Czy warto zatem zainwestować swoje pieniądze w nowe dziecko Asusa?

Dobrze skrojona hybryda


Pod względem budowy do sprzętu nie można mieć żadnych zarzutów. Podobnie jak wszystkie inne Transformery, VivoTab jest wykonany wzorowo. Trzon obudowy stanowi mieszanka aluminium i plastiku, połączonych w zgrabny sposób. Sztywność bryły nie budzi żadnych wątpliwości, a poszczególne elementy konstrukcji spasowano prawidłowo. Niestety, obudowa urządzenia brudzi się w zauważalny sposób.

Reklama

Sam tablet jest smukły i lekki. Jego grubość to niewiele ponad 8 mm, a masa nie przekracza 500 gramów. Podobnie jak w poprzednich konstrukcjach Asusa, część główna VivoTab RT jest odłączana od stacji dokującej z wbudowaną pełnowymiarową klawiaturą. Ekran VivoTab RT ma przekątną 10,1 cali i pracuje w rozdzielczości 1366 na 768 pikseli. Jakość wyświetlanych obrazów jest przyzwoita, choć do tych oferowanych przez sprzęty z matrycami Full HD jej daleko. Reakcja panelu na dotyk jest dobra, podobnie jak płynność obsługi gestów.

Kulawy gigant


Tablet z dala od gniazdka zasilania pozwoli nawet na 10 godzin swobodnego surfowania po internecie, co na tle konkurencji jest znakomitym rezultatem. W tablecie znajdziemy układ Nvidia Tegra 3 oraz 2 GB pamięci RAM, które dobrze spisały się już w niejednym tablecie. W przypadku Asusa VivoTab pewnie również zdałyby egzamin, gdyby nie nietypowy i nie do końca znany ekosystem pracy urządzenia.

Windows RT jest wyjątkowo chimeryczny - w niektórych sytuacjach zdarzają się mu poważne spadki wydajności. Widać, że Microsoft starał się podołać optymalizacji Windowsa 8 pod architekturę ARM, choć nie do końca mu się to udało.

Pierwsze wrażenia obcowania z Windowsem RT są pozytywne, gdyż czas reakcji systemu jest bardzo krótki, a animacje ekranowe płynne i pozbawione zacięć. Ale im dłużej Asusa VivoTab RT użytkujemy, tym więcej minusów Windowsa RT dostrzegamy. Zamiast szarpanych animacji i zgubionych klatek, system po prostu je wyłącza. Spadek płynności efektów graficznych jest widoczny poprzez nagłe wyskakiwanie, a nie płynne pojawianie się okienek systemowych. Porównując do iOS-a i Androida, programy na Windowsie RT uruchamiają się zdecydowanie za długo. Na hybrydzie Asusa trzeba odczekać dobrych kilka sekund, zanim system odpowiednio zareaguje.

Wszystko to sprawia, że po dłuższym kontakcie z Windowsem RT pozostaje niesmak. Optymalizacja systemu Microsoftu pod procesory oparte na architekturze ARM od początku była wyzwaniem, ale w tym przypadku ewidentnie zabrakło mocy obliczeniowej. Może urządzenia z Windowsem RT wyposażone w nadchodzące układy Nvidia Tegra 4 będą bardziej warte uwagi.

Transformer dla fanów Microsoftu

Asus VivoTab RT to niezły tablet dla użytkowników, którzy czekali na hybrydowego Transformera z systemem operacyjnym innym niż popularny Android. Biorąc pod uwagę ogromne doświadczenie obu światowych potentatów w swoich branżach - Asusa i Microsoftu - finalny produkt mógł otrzeć się o arcydzieło. Mógł, ale źle zoptymalizowany Windows RT, te plany zniweczył. A na dodatek Asus VivoTab RT do tanich nie należy - na polskim rynku kosztuje około 3000 zł.


PLUSY:

+ dobra jakość wykonania obudowy;

+ smukła i lekka bryła;

+ ponadprzeciętna żywotność baterii;

+ sprawdzony szkielet Transformera;

MINUSY:

- chimeryczny Windows RT;

- niewygodna klawiatura;

- brak świeżości stylistycznej, "tylko" klon poprzedników.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Windows | Asus | NVIDIA | tablet | hybryda | Tablet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy