Test LG G4 - skóra i komóra
LG G4 to smartfon, od którego można się uzależnić. Ma stylową, skórzaną obudowę, świetny aparat i mocne podzespoły. To zdecydowanie najlepszy smartfon LG w historii. Czy warto wydać za niego ok. 2600 zł? Odpowiedź znajdziecie w poniższym teście.
Smartfony LG już od kilku lat trzymają stały, bardzo wysoki poziom. Koreański producent wybrał rozsądną taktykę polegającą na stopniowemu wprowadzaniu innowacji, bez rewolucji w porównaniu do poprzedników. LG G4 to rozwinięcie i ulepszenie koncepcji smartfona zaprezentowanej wraz z modelem G3.
Nowy flagowiec LG wyróżnia się na tle konkurencji jednym szczegółem. Jest nim tylna klapka obudowy, którą pokryto prawdziwą skórą, dostępną w kilku wersjach kolorystycznych. Mnie przypadł do testów model brązowy, który jest przyjemny w dotyku. Przez środek tylnej klapki ciągnie się estetyczny szew nadający smartfonowi elegancji. W centrum znajduje się obiektyw aparatu, a u dołu znajduje się wytłoczone logo G4. Znalazło się tu także miejsce dla pojedynczego głośnika, który jak na rozmiar smartfona gra przyzwoicie. Szkoda, że LG nie zdecydowało się na drugi głośnik, bo w tandemie system zaoferowałby na pewno lepsze wrażenia audio.
Do jakości wykonania smartfona nie można się przyczepić. Skóra jest idealnie naciągnięta na plastikową klapkę i sprawia wrażenie integralnej części G4. Wszystkie elementy dobrze ze sobą spasowano, dzięki czemu nic nie skrzypi pod palcami. Mimo sporych rozmiarów, smartfon wygodnie leży w dłoni, w czym niewątpliwie pomaga mu subtelne zakrzywienie obudowy. Jest oni znacznie delikatniejsze niż w LG G Flex 2, ale też usprawnia korzystanie z telefonu, np. podczas przewijania kciukiem po ekranie.
Warto zaznaczyć, że smartfon LG nie ma budowy typu unibody. Oznacza to, że skórzaną klapkę możemy w dowolnym momencie zdjąć i wymienić na klasyczny kawałek plastiku. Tworzywo sztuczne zdominowało krawędzie obudowy, które po dłuższym użytkowaniu zaczynają przyciągać mikroskopijne rysy. Co ciekawe, ramka okalająca LG G4 jest odporna na odciski palców. Przód urządzenia stanowi jednolita warstwa szkła, pod którą znajduje się wyświetlacz, logo producenta, obiektyw przedniej kamery i głośnik zakryty czarną maskownicą. Według danych LG, ekran zajmuje 72,5 proc. przedniej powierzchni, co stanowi mniej niż w przypadku LG G3 (ponad 75 procent).
LG G4 to elegancki, dobrze wykonany smartfon, który przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy poszukują nieco alternatywnej stylistyki. Trzeba pochwalić Koreańczyków, bo dzięki skórzanej obudowie trafią na pewno do wielu pomijanych do tej pory użytkowników.
Obecny w LG G4 wyświetlacz IPS ma przekątną 5,5 cala i pracuje w rozdzielczości 2560 na 1440 pikseli. Z informacji producenta wynika, że ekran oferuje zagęszczenie pikseli na poziomie 538 ppi, co jest standardowym wynikiem dla takiej przekątnej. Ekran generuje obrazy dobrej jakości, o wysokim współczynniku jasności, szerokich kątach widzenia, wzorowym kontraście i świetnym odwzorowaniu kolorów. Smartfony LG zawsze dysponowały wysokiej jakości obrazem, a w G4 nie jest inaczej. To zdecydowanie jeden z najlepszych ekranów wśród smartfonów dostępnych na rynku.
Największym plusem LG G4 jest jednak aparat fotograficzny. Już przy okazji premiery G4 reklamowano jako jeden z najlepszych tegorocznych smartfonów do robienia zdjęć. Koreański producent stanął na wysokości zadania, bo w zgrabnym telefonie komórkowym zaimplementował potężną optykę. G4 ma matrycę 1/2.6 cala o rozdzielczości 16 Mpix i obiektyw z przysłoną f/1.8, którego nie ma żaden inny smartfon na rynku. Dzięki temu, wykonywane przy użyciu smartfona LG zdjęcia są ostre i szczegółowe.
Innowacją jest zastosowana tu optyczna stabilizacja obrazu - podczas gdy w większości smartfonów działa ona w 4 osiach, w G4 funkcja ta wykorzystuje aż 6 osi. Dzięki temu zdjęcia wykonywane przy użyciu nowego flagowca LG są w większości czyste i nieporuszone. Aparat wyposażono także w diodę LED i laserowy autofokus. Warto zaznaczyć, że w 5,5-calowym smartfonie Koreańczycy zmieścili czujnik spektrum kolorów, który gwarantuje odpowiednie odwzorowanie barw na zdjęciach. Sprzęt automatycznie rozpoznaje pochodzenie światła i wybiera dla niego najlepsze parametry. Funkcja ta sprawdza się w dzień, ale prawdziwą przydatność ujawnia także po zmroku.
Bardzo przyjazna jest także sama aplikacja aparatu, która działa w sposób intuicyjny. Dysponuje ona trzeba trybami pracy: podstawowym, prostym i ręcznym. Wybór tego ostatniego umożliwia manualną konfigurację praktycznie każdego parametru zdjęcia. Warto wspomnieć, że wykonywane fotografie może zapisywać w formacie RAW.
Smartfon LG jest napędzany przez sześciordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 808, z 2 rdzeniami Cortex-A57 o taktowaniu 1,82 GHz i 4 rdzeniami Cortex-A53 z zegarem 1,44 GHz. Taki zestaw przekłada się na wysoką wydajność urządzenia. W teście benchmarkiem AnTuTu LG G4 uzyskał wynik 48 515 pkt., co należy uznać za bardzo dobry wynik. Przekłada się to na całościową wydajność smartfona. Korzystając z G4 nie doświadczymy zwolnień, spadków wydajności czy przycięć, niezależnie od wybranej gry. Dzięki skórzanemu tyłowi obudowy, smartfon nie grzeje użytkownika po dłoniach, co należy uznać za duży plus.
Warto jeszcze dodać, że LG G4 ma 32 GB wbudowanej pamięci wewnętrznej, z których użytkownikowi do dyspozycji zostają blisko 22 GB. Jeżeli dorzucimy do tego slot na kartę microSD, okazuje się, że Koreańczycy stanęli na wysokości zadania. Telefon ma standardowo 3 GB pamięci operacyjnej, z których jest wykorzystywane niemal cały czas więcej niż połowa. Nie wpływa to jednak na radykalne obniżenie wydajności. LG G4 działa pod kontrolą Androida 5.1 z autorską nakładką graficzną LG UX 4.0. Jest ona zdominowana przez pastelowe kolory, przez co nie razi w oczy.
Jedynym słaby punkt LG G4 to bateria. Smartfon wyposażono w akumulator o identycznej pojemności co w modelu G3 - 3000 mAh. W praktyce przekłada się to na pełny dzień roboczy przy intensywnym użytkowaniu, z uwzględnieniem robienia wielu zdjęć i częstego grania. W klasycznym trybie (włączone WiFi, przeglądanie internetu, odpisywanie na maile) smartfon wytrzyma trochę dłużej, do 1,5 dnia bez konieczności ładowania. Dużym plusem baterii jest to, że można ją swobodnie wymienić w razie potrzeby. Konkurencja zaczyna coraz poważniej odchodzić od tego rozwiązania.
LG G4 to bardzo dopracowany smartfon, jeden z najlepszych dostępnych na rynku. Ma ciekawą stylistykę, bardzo dobry ekran i rewelacyjny aparat. Dla osób, które poszukują smartfona z dobrym aparatem, a nie preferują systemu iOS, powinna być to pozycja obowiązkowa.