Tablet, telefon i notebook na komunię

Test Nokia Lumia 820 - poręczny smartfon z Windows

Lumia 820 to najnowsza propozycja Nokii działająca w oparciu o system operacyjny Windows Phone 8. Jak w codziennym użytkowaniu wypada jeden z najważniejszych smartfonów z Windowsem? Oto nasz test Nokia Lumia 820.

W ubiegłym tygodniu odbyła się polska premiera nowych smartfonów Nokia Lumia z systemem Windows Phone 8. Chodzi o dwa urządzenia - tańszą i nieco gorzej wyposażoną 820 oraz model z najwyższej półki cenowej, i jakościowej - 920. Choć na pozór trudno dopatrzeć się różnic, oba urządzenia dzieli naprawdę wiele - w tym oczywiście cena.

Design i wykonanie

Nokia zaprojektowała Lumię 820 od podstaw, przez co urządzenie nie nawiązuje do charakterystycznej stylistyki poprzedniej serii. Najbardziej rzuca się w oczy jej grubość (9,9 mm), która delikatnie odbiega od dzisiejszych standardów. Znacząca jest także masa słuchawki - 160 g. Dzięki swoim gabarytom telefon pewnie i wygodnie leży w dłoni.

Reklama

Zastrzeżenia można mieć również do plastiku, z którego wykonano zdejmowaną część obudowy. Jest on błyszczący i śliski. Owszem - intensywny kolor naprawdę rzuca się w oczy, ale niektórzy użytkowcy cenią sobie matowe i gumowane tworzywa sztuczne. Sam kolor jest zresztą dużą zaletą modelu 820, który występuje aż w 7 wariantach: żółtym, czerwonym, białym, czarnym, szarym, turkusowym i fioletowym. Jest więc w czym wybierać.

Zdejmowana obudowa nie wpłynęła na jakość wykonania Lumii 820. Urządzenie jest bardzo solidne - nie tylko za sprawą materiałów, ale również idealnego spasowania poszczególnych elementów. Kolejną zaletą jest intuicyjne rozmieszczenie fizycznych przycisków obudowy. Wszystkie - power, kontroler głośności oraz spust migawki - znajdują się na jej prawym boku. Brakuje mi jednak diody powiadomień. Warto wspomnieć, że testowany telefon obsługuje karty micro SIM oraz karty pamięci microSD, przy czym pojemność wbudowanej przestrzeni dyskowej to 8 GB.

Nokia podkreśla, że smartfony serii Lumia można ładować bezprzewodowo. W przypadku testowanej 820 trzeba jednak dokupić - oczywiście oprócz ładowarki - specjalny wariant obudowy. Podstawowa pokrywa nie jest do tego przystosowana.              

Specyfikacja

Nokia wyposażyła Lumię 820 w 4,3 calowy wyświetlacz AMOLED Clear Black (Sharp) o rozdzielczości 480 x 800 pikseli. Panel nie jest zatem niczym nowym - podobny znalazł się na pokładach ubiegłorocznych modeli 800 i 900. Gwarantuje świetne odwzorowanie kolorów i - jak sama nazwa wskazuje - bardzo głęboką czerń. Sama przekątna jest według mnie optymalna, ponieważ umożliwia w miarę wygodną obsługę jedną ręką.

Obie Nokie z Windows Phone 8 mają dwurdzeniowe układy Snapdragon S4 o taktowaniu 1,5 GHz oraz 1 GB pamięci operacyjnej RAM. Taka konfiguracja gwarantuje niezwykle szybkie i płynne działanie systemu operacyjnego.

Bateria o pojemności 1650 mAh wypada dość standardowo. Konfiguracja obejmująca częstą synchronizację poczty i Facebooka, kilkanaście minut rozmów, kilka smsów oraz maili rozładowała baterię po upływie półtorej doby. Włączone WiFi, więcej połączeń i surfowania w internecie skrócą ten czas do około 12 godzin.

Nokia przyzwyczaiła nas do świetnych aparatów fotograficznych. Nie inaczej jest w przypadku testowanej Lumii 820. Urządzenie, wspierane przez optykę Carl Zeiss, robi naprawdę dobre zdjęcia. W codziennym i czysto nieprofesjonalnym użytku sprawdzi się znakomicie. Tutaj warto wspomnieć o aplikacji Sprytne zdjęcie, która okaże się pomocna podczas wykonywania fotografii grupowych lub portretów. Jej działanie polega na automatycznym wykonaniu serii zdjęć, spośród których użytkownik może wybrać te najlepsze.

Lumia 820 została wyposażona w NFC, czyli technologię umożliwiającą przesyłanie danych na krótki zasięg. Najciekawszym sposobem na jej wykorzystanie jest aplikacja portfel, czyli droga do mobilnych płatności z wykorzystaniem telefonu i terminali z PayPass.

System i aplikacje

System operacyjny Windows Phone 8 to - pod względem wizualnym - nieco zmodyfikowana "Siódemka". Szczegółowy opis nowych funkcji i rozwiązań znajdziecie w poświęconym mu artykule, w tym miejscu.

Warto jednak wspomnieć, że oprogramowanie - choć działa błyskawicznie - cierpi na tzw. choroby wieku dziecięcego. System Windows Phone 8 jest młody i czeka go kilka aktualizacji naprawiających mniejsze lub większe błędy. A do tych "chorób" zalicza się na przykład niestabilność wybranych aplikacji.

Mobilny Windows w smartfonach Nokia to również kilka świetnych aplikacji. Najważniejszymi są (działającą w Polsce) Nokia Nawigacja, Nokia Mapy oraz Nokia Muzyka. W kontekście tej ostatniej warto wspomnieć o "radio mix" - obszernym zbiorze tematycznych stacji, "sklepie mp3", czy wreszcie zakładce "koncerty", która informuje użytkownika o nadchodzących występach na żywo. Jest również funkcja Przekaż moje dane, umożliwiająca przesłanie kontaktów do kompatybilnego urządzenia z wykorzystaniem łączności Bluetooth. A aplikacje Pomoc + porady oraz Nokia Care, to nic innego, jak rozbudowana instrukcja obsługi i wskazówki na temat działania wybranych funkcji urządzenia.

Warto wspomnieć o aplikacji Nokia Miasto w obiektywie, która w nietypowy sposób informuje użytkownika o ciekawych miejscach znajdujących się w pobliżu. Wystarczy ją uruchomić, wskazać co chcemy znaleźć i popatrzeć przez obiektyw aparatu na ulicę. Na obraz rzeczywisty zostaną naniesione oznaczenia okolicznych kawiarni, banków, restauracji czy hoteli.

Podsumowanie

Lumię 820 doceniłem za solidne wykonanie, poręczną obudowę, sprawdzony wyświetlacz i optymalną przekątną. Sam system jest bardzo szybki, intuicyjny i po prostu ładny. Doskonałym uzupełnieniem całości są autorskie dodatki Nokii.

Poważna wada tego urządzenia to tak naprawdę cena, która wynosi około 2100 zł. Warto widzieć, że wyższy model - 920 - jest o 600 zł droższy. Nokia nie zaproponowała tańszej alternatywy, wiec chcąc mieć fińskiego smartfona z Windows Phone 8, trzeba odpowiednio zapłacić.

Jakub Płaza

PLUSY:

+ obudowy w wielu kolorach,

+ solidne wykonanie,

+ obsługa kart microSD,

+ rozsądna przekątna ekranu,

+ Windows Phone 8,

+ autorskie oprogramowanie Nokii.

MINUSY:

- dla niektórych może okazać się za gruba i za ciężka,

- drobne problemy ze stabilnością niektórych aplikacji,

- stosunek cena-jakość.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Windows Phone | Nokia | Smartfon | Angry Birds
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy