Tablet, telefon i notebook na komunię

Test Sony Xperia Z - 5-calowy supersmartfon

Sony Xperia Z łączy w sobie nowoczesny i bezkompromisowy design, supermocne podzespoły oraz rewolucyjny ekran o rozdzielczości Full HD. Wszystko to brzmi jak przepis na murowany sukces i jeden z najlepszych smartfonów tego roku. Czy tak jest w rzeczywistości?

Przez ostatnie miesiące, po zlikwidowaniu marki Sony Ericsson, Sony szukało swojej recepty na sukces, na smartfona idealnego. Modele Xperia S i T okazały się właściwym kierunkiem. Były świetnie wykonane, oryginalnie zaprojektowane i naprawdę wydajne. Ale bezkompromisowa okazała się dopiero tegoroczna premiera z targów CES - Xperia Z.Telefon debiutuje w tym miesiącu w naszym kraju, a my mieliśmy już szansę go przetestować.

Szklany monolit

Sony przyzwyczaił nas do niepowtarzalnego wzornictwa. Model Z wyróżnia się na tle konkurencji nie mniej niż wspomniane S i T. Jego bryła jest smukła, kanciasta i doskonale płaska - bez żadnych uwypukleń i różnic w grubości, przez to niektórym może skojarzyć się z iPhonem (lub monolitem z "Odysei Kosmicznej 2001). Do smartfona Apple nawiązuje także w temacie wykonania - zarówno przedni jak i tylny panel są szklane. Na tym podobieństwa się kończą. Boczne powierzchnie wykonano z gumowanego plastiku, a całość jest wodoszczelna.

Reklama

Wszystkie porty i wyjścia zostały szczelnie zabezpieczone zaślepkami. Kryją się pod nimi sloty karty pamięci (a to rzadkość w obecnych teraz na rynku smartfonach), micro SIM, wyjście słuchawkowe, a także port micro USB. Dzięki temu że bocznych powierzchni nie przecinają żadne zagłębienia, całość prezentuje się subtelnie i elegancko. Jednym wyróżniającym się elementem jest srebrny i wypukły przycisk power.  Sony zaprojektował i wykonał swój smartfon doskonale. Konstrukcja jest idealnie zwarta i sprawia wrażenie bardzo solidnej. Pod tym względem nowa Xperia zostawia w tyle ogromną większość konkurencji.

Najlepszy wyświetlacz na rynku

W momencie premiery Xperia Z będzie dysponowała najlepszym ekranem na rynku. 5-calowy panel  wspierany przez technologię Sony Mobile BRAVIA Engine 2 wyświetla obraz w rozdzielczości Full HD, czyli 1080 x 1920 pikseli, co daje 441 pikseli na cal (w iPhonie 5 jest ich 326). Dzięki temu nasz wzrok nie będzie w stanie odróżnić pojedynczych "kwadracików" tworzących obraz. W ekranie nowej Xperii zachwyca także, a może przede wszystkim, doskonałe nasycenie kolorów. Są one bardzo soczyste i naturalne. Aby się o tym przekonać, wystarczy przejrzeć dodane przez Sony grafiki.

Minusem wyświetlacza może być tylko jego rozmiar. 5 cali to ogromna powierzchnia, która nie każdemu przypadnie do gustu. Sony nie jest jednak wyjątkiem - taka przekątna jest obecnie standardem dla smartfonów z najwyższej półki. Warto wspomnieć, że część wyświetlacza zarezerwowano dla wirtualnych przycisków systemowych - stanowią one element interfejsu. W takiej postaci, czyli podczas korzystania z większości aplikacji, obraz nie jest wyświetlany na 5 calach. Pasek znika w tracie oglądania zdjęć lub materiałów wideo.

Najmocniejsze podzespoły

Japończycy wyposażyli swoje najnowsze dzieło najlepiej, jak tylko mogli. Na pokładzie znalazł się czterordzeniowy układ Snapdragon S4 Pro o taktowaniu 1,5 GHz, wspierany przez układ graficzny Adreno 320 i aż 2 GB pamięci RAM. Taka specyfikacja wystarczy, aby telefon poradził sobie z każdą aplikacją, a w testach wydajności zdeklasował konkurencję.

"Zetka" doskonale radzi sobie także z obsługą systemu operacyjnego i interfejsu, chociaż przy odrobinie wysiłku można wywołać delikatne przycięcia - np. w trakcie przechodzenia pomiędzy pulpitami, szczelnie wypełnionymi widżetami. W "normalnych" warunkach oprogramowanie działa jednak błyskawicznie.

Oprogramowanie i bateria

Xperia Z działa pod kontrolą Androida w wersji 4.1. Sony obiecuje szybką aktualizację do 4.2.2. Jednak w przypadku tego urządzenia od samego systemu ważniejsze jest oprogramowanie dodane przez producenta. Interfejs Sony, który wciąż poważnie obciąża pracę telefonu, w porównaniu do tego z modelu T, przeszedł delikatne modyfikacje - np. z poziomu ekranu blokady można szybko dostać się do aparatu fotograficznego lub odtwarzacza muzyki.

Pod maską Xperii Z producent umieścił baterię o pojemności 2300 mAh. To z pozoru pojemne ogniwo nie radzi sobie najlepiej z potężnym wyświetlaczem i czterordzeniowym procesorem. W trakcie intensywnej zabawy telefonem akumulator rozładuje się po upływie około 5-6 godzin. W trybie umiarkowanym należy ładować go raz na kilkanaście godzin. Ciekawym rozwiązaniem jest jednak tryb oszczędzania baterii o nazwie STAMINA. Kiedy jest włączony, to po wygaszeniu ekranu smartfon wyłącza transmisję danych. Niestety, w tym czasie urządzenie nie pobiera poczty i nie aktualizuje włączonych aplikacji.

Niczym przyzwoity kompakt

Aparat o rozdzielczości 13 Mpix został wyposażony w przetwornik Exmor RS z funkcją HDR. Dzięki niej można robić naprawdę dobre zdjęcia i materiały wideo pod światło lub przy dużej różnicy w oświetleniu. Funkcja ta doskonale sprawdzi się także przy niewielkiej ilości światła słonecznego lub w nocy. Niedoświadczeni użytkownicy powinni skorzystać z trybu Superior Auto, który w razie potrzeby włączy funkcję HDR. Zdjęcia wykonane w ciągu dnia, szczególnie słonecznego, są świetne - zarówno pod względem ostrości, jak i odwzorowania kolorów.

Podsumowanie - najlepszy smartfon Sony

Xperia Z to zdecydowanie najlepszy smartfon w historii Sony i na chwilę obecną - najlepszy smartfon z Androidem na polskim rynku. Decydują o tym niemalże wszystkie elementy urządzenia. Do pełni szczęścia brakuje mi pojemniejszej baterii i mniej zmodyfikowanego Androida. Ale pełną wartość tego urządzenia poznamy dopiero po prezentacjach konkurencji - HTC, LG i Samsunga. Mimo wszystko, spokojnie można już teraz napisać, że Xperia Z będzie jednym z najlepszych telefonów 2013 roku.

Jakub Płaza

Sony Xperia Z - specyfikacja

System operacyjny Android 4.1
Procesor Qualcomm cztery rdzenie, 1.5 GHz
RAM 2 GB
Ekran TFT Full HD 1080 x 1920 pix
Kamera 13 Mpix
Transmisja danych GSM/WCDMA/LTE
Pamięć 16 GB
Wymiary 139 na 71 na 7.9 mm
Bateria 2300 mAh
Waga 146 g
Cena Około 2700 zł
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Sony Xperia | Smartfon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy