Tablet, telefon i notebook na komunię

Test ZTE Grand X In - smartfon z Intelem

W segmencie smartfonów za rozsądną cenę ZTE Grand X In jest jedną z najciekawszych propozycji. Z poniższego testu dowiecie się dlaczego.

Testowany smartfon nie jest kolejną, mało znaczącą nowością. Korzysta bowiem z procesora Intel Atom Z2460, który można znaleźć tylko w Motoroli RAZR i. Oba urządzenia mają dać największemu producentowi mikroprocesorów przepustkę do świata smartfonów. Amerykanie zapewniają, że w 2013 i 2014 roku pojawi się ich znacznie więcej. Sprawdźmy jednak czy warto zdecydować się na taki zakup.

Wygląd i wykonanie

Wydajność to ważna cecha każdego smartfona. Nie mniej istotne są również wykonanie i wygląd, a tutaj Gran X In wypada naprawdę znakomicie. Smartfon przypomina rewelacyjnego Galaxy Nexusa - szczególnie tylna część obudowy, która jest nieco grubsza w dolnej części. Tworzy ją matowy, chropowaty i odporny na zarysowania plastik, dzięki któremu urządzenie pewnie leży w dłoni. Przedni panel jest delikatny i atrakcyjny wizualnie.

Reklama

Konstrukcja jest zwarta i sprawia wrażenie bardzo solidnej, a to rzadkość w przypadku budżetowych smartfonów.

Ekran

Urządzenie zostało wyposażone w ekran o uniwersalnej - jak na obecne standardy - przekątnej 4,3 cala. Umożliwia ona komfortowe przeglądanie stron www, zdjęć czy oglądanie filmów. Całość zachowuje przy tym rozsądny rozmiar, który nie utrudnia obsługi. Kolejną zaletą jest rozdzielczość qHD, czyli 540 x 960 pikseli. Ta zapewnia ostrość na bardzo przyzwoitym poziomie. Jakby tego było mało, wyświetlany obraz jest jasny i bardzo naturalny. Są to kolejne cechy, których na próżno szukać w urządzeniach za podobną cenę.

Zastanawiająca jest jednak dość nieprecyzyjna reakcja na dotyk. Zdarza się, że urządzenie nie zareaguje na zadane polecenie. Osoby przyzwyczajone do natychmiastowych odpowiedzi będą musiały do tego przywyknąć.

System operacyjny

Smartfon działa pod kontrolą systemu operacyjnego Android w wersji 4.0. Pod wieloma względami przypomina on wersję pozbawioną interfejsu producenta, ale niektóre rozwiązania świadczą o ingerencji ZTE w oryginalne oprogramowanie. Jednym z nich jest fatalna klawiatura ekranowa. Kolejnym drażniącym elementem jest sposób odblokowywania ekranu - aby skorzystać z telefonu, należy przytrzymać palec w wyznaczonym polu. Cała operacja trwa niestety dość długo, a poza tym wymaga odrobiny precyzji.

Android w ZTE Gran X In działa natomiast bardzo szybko i płynnie. Niestety, raz czy dwa zdarzyło mu się zawiesić.

Intel Atom

Smartfona skutecznie napędza jednordzeniowy układ Intel XMM 6260 z procesorem Intel Atom Z2460 o taktowaniu 1,6 GHz. Okazuje się, że do płynnego i szybkiego działania systemu i aplikacji nie potrzeba dwu- i czterordzeniowych podzespołów. Świadczą o tym testy typu benchmark, w których X In radzi sobie naprawdę nieźle. W AnTuTu uzyskał 11420 pkt., czyli na poziomie Asusa PadFone czy Samsunga Galaxy Note. W teście grafiki 3D NenaMark 2 uzyskał 46 klatek na sekundę. Rekord należy do Xperia T, który wyświetlił 60 fpsów.

Co o ZTE Grand X In sądzą nasi koledzy z magazynu "PC Format"?

Bateria i aparat

Bateria o pojemności 1650 mAh radzi sobie przeciętnie, co w kontekście zachwalanej energooszczędności procesorów Atom może dziwić. Przy umiarkowanie intensywnym korzystaniu z funkcji urządzenia wytrzymuje cały dzień.

Aparat o matrycy 8 Mpix robi słabe zdjęcia. Są one nieostre, a kolory przekłamane. Odradzam próby fotografowania po zmroku lub w pomieszczeniach - szczególnie przy słabym oświetleniu.

Podsumowanie i cena

ZTE udowadnia, że procesory Intel Atom doskonale radzą sobie w smartfonach. A sam Grand X In to bardzo przyzwoity smartfon. Wyróżnia się świetnym wykonaniem i jakością wyświetlanego obrazu. Szybko i płynnie działa również system operacyjny oraz aplikacje, chociaż czasami mogą wystąpić problemy ze stabilnością. Nieco gorzej wypada kwestia poszczególnych elementów interfejsu, jakość zdjęć i czas pracy na baterii. Warto jednak wiedzieć, że urządzenie kosztuje 799 zł, a przy umowie z operatorem - 1 zł.

PLUSY:

+ wykonanie,

+ wygląd,

+ ekran,

+ szybkość i płynność działania,

+ cena.

MINUSY:

- nieprecyzyjna reakcja na dotyk,

- aparat,

- sporadyczne problemy ze stabilnością,

- bateria powinna pracować dłużej.

Specyfikacja ZTE Grand X IN

System operacyjny Android 4.0
Procesor jednordzeniowy Intel Atom Z246 o taktowaniu 1,6 GHz
Układ graficzny Intel 400 MHz
RAM 1 GB
Ekran TFT 4,3 cala o rozdzielczości 540 x 960 pikseli
Kamera 8 Mpix
Transmisja danych GSM, HSDPA, WiFi, Bluetooth
Pamięć 4/16 GB
Wymiary 127 x 65 x 9.9 mm
Bateria 1650 mAh
Waga 140,8 g
Cena 799 zł
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ZTE | Smartfony | test | Android 4.0 | Intel Atom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy