Ultra HD 4K

Horizon: Zero Dawn i PlayStation 4 Pro

Horizon: Zero Dawn to jedna z najładniejszych gier dostępnych na konsole obecnej generacji. Twórcom z Guerilla Games udało się osiągnąć graficzne szczyty, dzięki wykorzystaniu potencjału drzemiącego w Playstation 4 Pro.

Horizon: Zero Dawn zbiera rewelacyjne oceny na całym świecie. To jeden z najlepszych tytułów na tę generację konsol, który w podsumowaniach roku 2017 na pewno znajdzie się w czołówce najlepszych gier. O historii i mechanice rozgrywki nie będę się tu rozwodził, ale napiszę tylko, że przemierzanie postapokaliptycznego świata opanowanego przez dinopodobne maszyny, to czysta przyjemność.

Szybko polubimy główną bohaterkę (Aloy), wciągniemy się w opowiadaną historię, będziemy stresować się podczas polowań na maszyny, a ponadto - często zatrzymamy się, by "podziwiać widoki". Takich momentów refleksji w Horizon: Zero Dawn jest całkiem sporo, bo świat przedstawiony jest przepiękny. Tu naprawdę wszystko działa, jak należy i już teraz jestem pewien, że dla Horizon: Zero Dawn warto było wyposażyć się w konsolę PlayStation 4 Pro (co zrobiłem na początku roku).

Reklama

Horizon + HDR = <3

Mimo że PlayStation 4 Pro jest obecne na rynku już od kilku miesięcy, to wciąż nie wszyscy twórcy gier potrafią wykorzystać potencjał tej konsoli. Do niedawna, na PS4 Pro nie było po prostu w co grać, ale sytuacja radykalnie się zmieniła. Tytuły takie jak NiOh, Horizon: Zero Dawn czy Mass Effect: Andromeda były tworzone z myślą o wykorzystaniu potencjału mocniejszej konsoli Sony. I da się to zauważyć, zwłaszcza w przypadku playstationowego exclusive'a, czyli Horizon: Zero Dawn.

Nie bez znaczenia dla użytkowników okazała się także aktualizacja systemowa 4.50, która wprowadziła tryb "Turbo", pozwalający na zwiększenie płynności gry, nawet bez dostępu do telewizora 4K. To dobra informacja dla osób, które nie mają w domu najnowszego telewizora 4K, a chciałyby "poczuć" różnicę. Horizon: Zero Dawn prezentuje się przepięknie, niezależnie od pory dnia i ilości obiektów na ekranie. Spadki wydajności czy doczytywanie tekstur praktycznie tu nie występują, za co należą się ogromne brawa Guerilla Games, którzy świetnie zoptymalizowali ten tytuł.

By czerpać przyjemność grania w Horizon: Zero Dawn wcale nie trzeba mieć telewizora 4K. Gra w rozdzielczości 1080p wygląda na tyle dobrze, że dodatkowe piksele dostrzeżemy tylko przy dokładnym porównywaniu ekranu. Warto nadmienić przy tej okazji, ze gra nie wykorzystuje natywnego 4K. Konsola wykorzystuje tzw. checkerboarding, czyli podbijanie rozdzielczości z 1080p do 4K.

Odpalając Horizon: Zero Dawn na konsoli PS4 Pro możemy doświadczyć prawdziwej magii. To za sprawą technologii HDR (High Dynamic Range), która pozwala na generowanie obrazów z użyciem szerszego niż normalnie zakresu jasności. Co to oznacza w praktyce? Zarówno w bardzo jasnych, jak i ciemnych scenach, jesteśmy w stanie dostrzec detale, które normalnie byłyby prześwietlone lub niedoświetlone. Dzięki temu świat w Horizon: Zero Dawn jest tak bardzo bajkowy.

Problem z HDR-em w PS4 Pro jest jednak taki, że nie da się go pokazać na screenach z gry. To po prostu trzeba przeżyć samemu!

To dopiero początek

Horizon: Zero Dawn to dopiero początek. Rok 2017 będzie naprawdę dobry dla graczy i jest wielce prawdopodobne, że większość z nadchodzących premier będzie lepiej wyglądała na konsoli Pro, niż zwykłym PlayStation 4. To właśnie dlatego warto zaopatrzyć się w "mocniejszą" wersję poczciwego "pleja". PS4 Pro jest co prawda trochę droższe od standardowej "czwórki", ale jest to kwota, która rozłożona w czasie nie wydaje się być aż tak wysoka. Zwłaszcza, jeżeli planujecie zakupy przyszłościowo i niebawem będziecie chcieli zaopatrzyć się w telewizor 4K, które są obecnie coraz tańsze.

Horizon: Zero Dawn być może nie jest najlepszą grą wszech czasów. Być może nie jest też najlepszym tytułem, w który grałem. Ale niewątpliwie to pierwsza jaskółka zwiastująca nową wiosnę w świecie konsol. Warto przywitać jej nadejście wraz z PlayStation 4 Pro.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: HDR
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama