Ultra HD 4K

Niemcy w 2016 roku przejdą na telewizję naziemną DVB-T2?

Niemcy skłaniają się ku telewizji naziemnej kolejnej generacji - DVB-T2. Na konferencji w Lubece poinformowano, że niemieccy nadawcy publiczni planują rozpocząć wdrażanie DVB-T2 już w 2016 roku. Jednak o ile programy telewizji publicznej mają pozostać darmowy, to część nadawców komercyjnych planuje oferowanie swoich programów w formie kodowanej.

Uczestnicy konferencji w Lubece zgodzili się ze sobą, że naziemna telewizja cyfrowa może być utrzymana i dalej rozwijana w dłuższej perspektywie tylko pod warunkiem przejścia na DVB-T2. Podjęli również decyzję, że DVB-T2 w Niemczech będzie wdrażane przy użyciu nowego systemu kompresji HEVC (system wykorzystywany także do kompresji materiałów 4K).

Stopniowe wdrażanie DVB-T2 w Niemczech ma rozpocząć się w połowie 2016 roku, a zakończenie tego procesu jest przewidywane na 2020 rok. Zaoszczędzona na przejściu do DVB-T2 / HEVC pojemność ma być przeznaczona na usługi operatorów sieci komórkowych (typu szybki internet mobilny). Zatem raczej nie ma mowy o uruchamianiu kolejnych kanałów w naziemnej telewizji cyfrowej w Niemczech, a o "skompresowaniu" tych obecnych, przy zachowaniu podobnej jakości.

Według raportu lokalnego regulatora medialnego, w 2013 roku w Niemczech z naziemnej telewizji cyfrowej korzystało 11 proc. gospodarstw domowych, co odpowiada prawie 4,2 mln. Do tego w przypadku 2,1 mln gospodarstw domowych naziemna telewizja cyfrowa jest jedyną metodą odbioru telewizji.

W Polsce przejście na DVB-T2 to raczej odległy temat, głównie ze względu na to, że zakończenie procesu cyfryzacji to dość świeża sprawa. W proces cyfryzacji poczyniono dość duże inwestycje, nie tylko po stronie nadawców, operatorów infrastruktury, itp., ale także po stronie widzów, którzy dopiero co kupili odbiorniki DVB-T (nieumożliwiające odbioru DVB-T2). Wszystkie te koszty muszą się jakoś zwrócić lub zamortyzować, dlatego wątpliwe jest, by wdrożenie DVB-T2 w Polsce nastąpiło tak szybko jak w Austrii czy Niemczech. Bardziej aktualnym tematem wydaje się przyśpieszenie procesu przejścia na DAB+ (cyfryzacja radia - proces, który będzie miał miejsce także w Polsce) w przypadku radiofonii, chociaż zdania na ten temat też są podzielone.

Reklama

Anita Kaźmierska

Źródło informacji

SatKurier
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy