Wakacje 2021 a koronawirus

Albania: Wakacje 2021 a koronawirus. Jakie zasady obowiązują? [Aktualne informacje]

Albania zachęca wielu, aby przyjechać tutaj na wakacje 2021 /123RF/PICSEL

Albania może okazać się prawdziwym czarnym koniem w wakacje 2021. Jako jeden z nielicznych krajów całkowicie otwiera swoje granice dla turystów. Co dokładnie trzeba wiedzieć przed przyjazdem na swoje wymarzone wakacje w Albanii? Jakie obowiązują restrykcje na miejscu oraz o czym pamiętać przy przekraczaniu granicy?

 Słoneczna pogoda, ciepłe morze, dziewicze górskie krajobrazy, niskie ceny oraz mnogość zabytków. To tylko krótka lista powodów, dla których coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd do Albanii. W naszym poradniku znajdziecie wszystkie najpotrzebniejsze informacje dotyczące Albanii oraz panujących w niej obostrzeń związanych z koronawirusem.

Wakacje w Albanii. Co jest potrzebne przy wjeździe?

Albania zniosła dla obywateli Polski wszystkie obostrzenia związane z przekraczaniem granicy. Turystów z Polski nie obowiązuje żadna kwarantanna oraz na granicy nie jest wymagane pokazanie negatywnego testu PCR na koronawirusa. Osoby zaszczepione nie muszą również okazywać żadnych certyfikatów na granicy.

Przekraczając granicę kraju, należy mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Obydwa dokumenty uprawniają do pobytu na terenie Albanii do 90 dni.

Reklama

Ambasada RP w Tiranie apeluje jednak o ostrożność podczas podróżowania do Albanii. Istnieje cały czas ryzyko pojawienia się trudności transportowych w powrocie do kraju. Możliwe są ograniczenia w ruchu lotniczym oraz lądowym.

Wybierając się na wakacje 2021 najlepiej pojechać własnym samochodem, niemniej trzeba wziąć pod uwagę kraje, których granice będziemy mijać po drodze. W pozostałych bałkańskich krajach mogą panować z goła odmienne zasady wjazdowe i przejazdu tranzytowego. Lecąc do Albanii samolotem należy liczyć się z licznymi ograniczeniami - do kraju nadal nie kursuje wiele linii lotniczych, a poszczególne loty mogą być odwoływane z dnia na dzień.

Powrót do Polski a kwarantanna

W związku z decyzją z dnia 24. czerwca osoby wracające do Polski z krajów nienależących do strefy Schengen oraz EFTA muszą odbyć obowiązkową 10-dniową kwarantannę. Posiadanie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa nie zwalnia z tego obowiązku. Jedynie osoby w pełni zaszczepione oraz ozdrowieńcy są zwolnieni z odbycia kwarantanny.

Kwarantannę można skrócić, jeśli nie wcześniej, jak po 7 dniach wykona się test PCR i będzie on negatywny. Obowiązek odbycia kwarantanny uznaje się za zrealizowany z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu do systemu przez laboratorium diagnostyczne wykonujące dane badanie.

Pobyt w Albanii 2021. Jakie są obostrzenia na miejscu?

W przeciwieństwie do Polski, w Albanii panuje godzina policyjna. Od 1 lipca zakaz przemieszczania się obowiązuje od 24:00 do 6:00.

Obecnie w Albanii nie ma obowiązku noszenia maseczek na zewnątrz, ale nadal pozostaje w mocy nakaz noszenia masek w zamkniętych pomieszczeniach oraz w środkach transportu publicznego.

Większość branż funkcjonuje bez większych ograniczeń. Lokale gastronomiczne i hotele są otwarte. Jedynie muzyka w barach może być grana do godziny 22:00 - ta reguła ma silny związek z kulturą albańską i silnym przywiązaniem do śpiewów oraz przygrywania na instrumentach do późnych godzin nocnych. Ponadto kluby nocne i dyskoteki pozostają zamknięte.

Od 15 czerwca są dozwolone zgromadzenia do 50 osób.

Zaleca się, aby turyści przyjeżdżający na wakacje do Albanii starali się uniknąć zakażenia koronawirusem, przestrzegając wszystkich wytycznych tamtejszego rządu.

Albania 2021 a służba zdrowia

Pomiędzy władzami Polski i Albanii istnieje umowa o bezpłatnym leczeniu. Jednakże z uwagi na spore niedofinansowanie albańskiej służby zdrowia jest ona na bardzo niskim poziomie. Większość osób, które mają wystarczające środki finansowe, leczą się w prywatnych klinikach, których standard jest podobny do polskich.

Jeśli jesteśmy już w Albanii i czujemy u siebie objawy koronawirusa, to powinniśmy bezzwłocznie skontaktować się z epidemiologiem ratunkowym pod specjalnym numerem: 127 (telefon dyżurny obsługiwany jest w językach: angielskim, włoskim oraz albańskim).

Wakacje 2021 w Albanii. Gdzie szukać aktualnych informacji?

Wszystkie najnowsze informacje i komunikaty na temat aktualnej sytuacji w Albanii, obowiązujących obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa można znaleźć na stronach rządowych.

Ambasada RP w Tiranie

Albański Instytut Zdrowia Publicznego

Ministerstwo Zdrowia Republiki Albanii

Kancelaria Premiera (informacja dostępna w j. angielskim)

Szpital zakaźny im. Matki Teresy w Tiranie (telefon: +355 4 2349233; pogotowie ratunkowe - w Tiranie: +355 4 2222235; adres: Rruga e Dibrës 372, 1000 Tirana)

Prognoza dla trzech milionów miejscowości, aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia na Androida »

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Albania | koronawirus | wakacje | COVID-19 | koronawiurs
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy